Answer:
2
Step-by-step explanation:
7x=14

x=2
hope it's helpful ❤❤❤
THANK YOU.
Answer:

Step-by-step explanation:
The given equation is in exponential form:

To find
we need to write it in logarithmic form:
⇒ 
⇒ 



To prove this, we can substitute the value into the given equation



Therefore, the answer is 
To find the unit price, divide the total price by the total weight.
4.60 / 2 = 2.30
So, the unit price is $2.30 per liter of milk.
Best of Luck!
the total number of marbles in the bag is 12 . so the probability of getting a green marble at random is 4/12 which resluts to 1/3
Answer:
-5+(-6 )= -11 so you would pinpoint -11 on the number line
Step-by-step explanation: