1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mina [271]
3 years ago
8

If i bike travels 15m in 2 sec, what is its speen in km/h?

Mathematics
2 answers:
Alla [95]3 years ago
5 0

9514 1404 393

Answer:

  27 km/h

Step-by-step explanation:

(15 m)/(2 s) = (15 m)/(2 s)×(1 km)/(1000 m)×(3600 s)/(1 h)

  = (15×1×3600)/(2×1000×1) km/h = 15×1.8 km/h = 27 km/h

shutvik [7]3 years ago
3 0

Answer:

x=27 km

Step-by-step explanation:

Make an equation 2/.015=3600/x

Multiply 3600 by .015 to get 54

Divide 54 by 2 to get 27.

You might be interested in
Geometry math question please help
Nikolay [14]

AD is perpendicular to BC so slope Ad = -1/slope of BC

Slope of BC = (2 - (-1)) / (- 6- 3) = 3 / -9 = -1/3

So slope of AD = -1 / (-1/3) = -3/-1 = 3 Answer

4 0
3 years ago
if a rectangle has an area of 60 square yards and the length is w+4 and the width is w what is the length?
Sergio039 [100]

Answer:

28

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The cost y (in dollars) to rent a lane at the bowling alley is proportional to the number x of hours that you rent the lane. It
Alika [10]

Answer:

a) y = 9x

b) For every increase of 1 hour the price to rent the lane increases by $9.

c) $27

Step-by-step explanation:

a) Since it costs $18 for 2 hours we can infer that for every 1 hour it costs $9.

So, the equation would look like this:

y = 9x

b) In this context, for every increase of 1 hour the price to rent the lane increases by $9. Like the question gave us, the price for 2 hours cost $18.

c) Plug 3 into the equation:

y = 9(3)

y = 27

Therefore, it costs $27 to rent the lane for 3 hours.

<em>I hope this helps!!</em>

<em>- Kay :)</em>

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Dennis and Connie purchased a radio for $128. Dennis paid $36 more than Connie. How much did each pay?
never [62]

Answer:

Dennis paid $82 and Connie paid $46.

Step-by-step explanation:

We can set up an equation by putting in variables, c representing how much Connie paid. Since we know that Dennis paid $36 more, we will also factor that in the equation.

c + c + 36 = 128

Where c + 36 represents the amount Dennis paid, and 128 represents the total amount paid as given in the question. We can start by adding like terms. 2c + 36 = 128

Now, we can subtract 36 from each side,

2c + 36 - 36 = 128 - 36

2c = 92

Divide each side by two,

2c/2 = 92/2

c = 46

Now, to make sure this is correct, let's substitute our c for 46 in our equation:

46 + 46 + 36 = 128

92 + 36 = 128

128 = 128

Therefore, our equation is correct, and Dennis paid $82 while Connie paid $46.

6 0
3 years ago
How can i solved <br>?????????????????????????????
alexgriva [62]
1. figure c
2.figure b
3. figure a b and c
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The sum of a number and 7 divided by -3 is 2
    7·2 answers
  • A car depreciates (decreases) in value upon purchase. Each year, the
    13·2 answers
  • 21 times 9 equals 9 times 21 what is the property
    7·1 answer
  • Write two expressions that are equivalent to 2(x+4)
    11·2 answers
  • using the point-slope formula, what is the equation of the line that passes through the points (1, 5) and (0, 0)? a. y = x b. y
    11·1 answer
  • Three nine four dot 6 divided by nine
    15·2 answers
  • How do you do this and what is the answer
    13·2 answers
  • The scale of floor plan is 1:250. Find the measurements in metres if 40 mm is drown on the plan​
    5·1 answer
  • REWARDING 100+ POINTS IF ONE PERSON GETS THIS CHALLENGING PROBLEM RIGHT
    15·1 answer
  • joe received $375 for his graduation He put $205 into his savings account About what Percent of his graduation money did joe put
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!