1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zloy xaker [14]
2 years ago
10

I need help with my homework! It says to divide 15 pounds of rice into four unequal measures using ounces. I don't get it. Does

anybody else? If so, please help me!! Thanks!
Mathematics
1 answer:
Korolek [52]2 years ago
4 0
Convert the pounds into ounces first. Then simply split that amount up into 4 different groups that aren't equal. There are 16 ounces in every pound, so multiply the 15 pounds by the 16 ounces/pound. You get 240 total ounces. So all you do is split that 240 into 4 unequal groups. if you need further direction leave a comment
You might be interested in
Write an equation that represents the weights on the hanger​
GenaCL600 [577]
3x=1x+5
ummm are the red circles a plus or minus ??
5 0
2 years ago
Write down the first even multiple of 7
Fiesta28 [93]

Answer:

14

Step-by-step explanation:

multiples are the list of number that can be multiplied by a certain number.

list the multiples

make a chart

1 × 7 = 7 (odd)

2 × 7 = 14 (even)

the first even multiple is 14 (2×7)

6 0
2 years ago
The table shows the cost of several bunches of bananas.
Alja [10]

Answer:

c=0.42 pounds

Step-by-step explanation:

You divide one of cost by the pounds to get how much one costs then you plug in the equation Cost= # of pound times 48

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
One large jar and five small jars can hold 26 ounces of jam. One large jar minus one small jar can hold 2 ounces of jam. Use the
Lesechka [4]

Using a system of equations, it is found that one large jar holds 6 ounces and one small jar holds 4 ounces.

<h3>What is a system of equations?</h3>

A system of equations is when two or more variables are related, and equations are built to find the values of each variable.

In this problem, the variables are:

  • Variable l: Weight that a large jar holds.
  • Variable s: Weight that a small jar holds.

One large jar and five small jars can hold 26 ounces of jam, hence:

l + 5s = 26, which is the first equation in matrix form.

Then:

l = 26 - 5s.

One large jar minus one small jar can hold 2 ounces of jam, hence:

l - s = 2, which is the second equation in matrix form:

Then:

l = 2 + s = 26 - 5s

2 + s = 26 - 5s

6s = 24

s = 4.

l = 26 - 5s = 6.

More can be learned about a system of equations at brainly.com/question/24342899

#SPJ1

4 0
1 year ago
Jared withdrew $5 from his savings account each month for 4 months. Write a multiplication expression for the total change in hi
Ugo [173]
5x4=the amount of change. His total change was $20
3 0
2 years ago
Other questions:
  • ..................................................
    10·1 answer
  • Can someone help? I have been stuck on this question forever. ;-;
    5·1 answer
  • What is the length of the shorter leg of a right triangle whose other two sides lengths are 8ft and 10ft long
    10·1 answer
  • For f(x) = 4x+1 and g(x)=x^2-5 find (f + g)(x).<br>​
    8·1 answer
  • A scientist has two solutions, which she has labeled Solution A and Solution B. Each contains salt. She knows that Solution A is
    12·1 answer
  • Which is equivalent to -9y+ 2x? (Choose all correct answers.) *
    12·2 answers
  • A 2-gallon jug of water costs $8.64. What is the price per cup?
    7·2 answers
  • Freeee pooiiintss!!<br> 3/4 into a decimal.
    6·2 answers
  • Please help! need answers in order to move on:) will give brainliest if you are correct!
    10·1 answer
  • Please help me answer! <br> Name the angle pair and find the missing angle measure
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!