1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KonstantinChe [14]
3 years ago
11

On the first day, you pay $5 for 2 boxes of popcorn.

Mathematics
2 answers:
ahrayia [7]3 years ago
6 0

Answer:

10 5

Step-by-step explanation:

Degger [83]3 years ago
3 0

Answer:  Yes

Step-by-step explanation:

First find the unit rate by find the cost per box.

To find the cost per post you will divide the cost by the number of boxes.

5/ 2 = 2.5

7.50/ 3  = 2.5  

2.5  is indeed equal to 2.5 so they are equivalent.

You might be interested in
A car rental company charges $34 per day for a rented car and $0.50 for every mile driven. A second car rental company charges $
Ludmilka [50]

Answer:

B 2/3

Step-by-step explanation:

:)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How long would it take for a race car traveling at a speed of 150 km/hr to travel 3000m?
IRINA_888 [86]

Answer:

  1.2 minutes

Step-by-step explanation:

The applicable relationship between speed, distance, and time is ...

  time = distance/speed

  = (3 km)/(150 km/h) = (3/150) h = 1/50 h

  = (60 min)/50 = 1.2 minutes

6 0
3 years ago
What is the value of 48x +35. When x=2
Zina [86]
48x + 35
x = 2
plug in 2 for x
48(2) + 35
multiply 2 and 48 together
48 x 2 = 96
add the product (96) with 35
96 + 35 = 131
answer is 131


131 is your answer

hope this helps
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A student earns $11.75 per hour of gardening. if the student worked 21 hours a month then how much did they earn?
natta225 [31]

Answer: The student will earn $246.75 for gardening this month.


Hope this helps!


6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Judging by appearance, name an obtuse angle, an acute angle, and a right angle.
xxTIMURxx [149]

Answer:

A.) Angle R, Angle S, Angle T

Step-by-step explanation:

It's a because it asked in order for an obtuse, an acute, and right. So in order it's R (for obtuse), S (for acute), and T (for right)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A bookstore owner has 48 science fiction books and 30 mysteries.He wants the most books possible in each package, but all packag
    15·2 answers
  • Can you answer #1.Please due tomorrow 11-5-16
    10·1 answer
  • Which is equivalent to P(z ≥ 1.06)?
    9·2 answers
  • A bakery offers a sale price of $2.75 for 4 muffins. What is the price per dozen?
    5·2 answers
  • Integers <,>,or =between the pair of number |-13| |19| to make a true statement
    5·1 answer
  • The table below shows four systems of equations:
    10·1 answer
  • What is the area of the figure?
    10·2 answers
  • Which shows the equation of the line that is parallel to the line 4x + y = 4 and passes through
    6·2 answers
  • Classify the numbers according to their positions on a vertical number line.
    11·2 answers
  • 100 points for correct answer
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!