1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
antiseptic1488 [7]
2 years ago
8

Write and solve an inequality to fit each phrase; the product of -7 and a number is no more than 77

Mathematics
1 answer:
erastovalidia [21]2 years ago
7 0

Answer:

<em>- 7n ≤ 77</em>

Step-by-step explanation:

<em>- 7n ≤ 77</em>

n ≥ - 11

You might be interested in
Find each function value.
Levart [38]

Put the values of x to the equations of the functions:

1. f(9) → x = 9; f(x) = -3x + 10

f(9) = -3(9) + 10 = -27 + 10 = -17

2. f(-2) → x = -2; f(x) = 4x - 1

f(-2) = 4(-2) - 1 = -8 - 1 = -9

3. f(-5) → x = -5; f(x) = -2x + 8

f(-5) = -2(-5) + 8 = 10 + 8 = 18

5 0
3 years ago
The amount of money Sarah earns per week is modeled by the function W below where h
zzz [600]

Answer:

416

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
What is the rate of change of the function represented by the table
bazaltina [42]
The rate of change is gonna be 0
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Express 72×12 in the exponential form​
kobusy [5.1K]
72*12 = 2*2*2*2*2*3*3*3 = 2^5*3^3
3 0
3 years ago
A new car is purchased for 20700 dollars. The value of the car depreciates at 11% per year. What will the value of the car be, t
Mandarinka [93]

Answer:

The answer for that is 5744.61

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 10 POINTS Which expressions are equal to 6^3 x 2^6/2^3?
    5·1 answer
  • An inequality is shown below.
    12·1 answer
  • Answer this please I don't get it
    14·1 answer
  • What kind of molecule is represented in the diagram?
    12·2 answers
  • What is and why 41/2+31/4=
    9·2 answers
  • Solve for z.<br><br> z12≤3<br><br> z≥36<br><br> z≤36<br><br> z≥4<br><br> z≤4
    12·2 answers
  • Colin paid $3.38 for frozen yogurt, which weighed 8 " # ounces. What is the unit cost (dollars per ounce)?
    9·2 answers
  • A boat traveled 300 miles in 15 hours. What rate did the boat travel in miles
    5·2 answers
  • Consider the number below. How many times less is the value of
    13·2 answers
  • I got it lucky I am jsut happy I got into a specialized
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!