Since 2000 lbs = 1 ton then 5 tons = 10,000 lbs. Then tak $8,200 ÷ 10,000 lb= $.82 per pound
Answer:
Restaurant A: 31 grams of fat
Restaurant B: 25 grams of fat
Step-by-step explanation:

Answer:
y = 2x - 1
Step-by-step explanation:
The given line is y = 2x - 6.
It is in the y = mx + b form, where m is the slope, so its slope is 2.
We need a line that passes through point P(3, 5) and has slope 2.
y = mx + b
Put the slope in m.
y = 2x + b
Use the given point with x = 3 and y = 5 and solve for b.
5 = 2(3) + b
b + 6 = 5
b = -1
The equation is
y = 2x - 1
Answer:
His rate in chapters per hour is 8 chapters per hour
Step-by-step explanation:
If you divide 56 by 7 you get 8 also if you want to check to be sure you can just multiply 8 and 7 or 7 and 8
Answer:
1.5
Step-by-step explanation:
divide 1/2 and add 1