1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pepsi [2]
2 years ago
10

How can you tell the difference between a strong linear association and a weak linear association?

Mathematics
1 answer:
maw [93]2 years ago
6 0
I think it’s A for some reason
You might be interested in
Find an equation of the circle that has center (1, -1) and passes through (5, -6).
Sloan [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

(x-1)²+(y+1)²=41

6 0
3 years ago
What is a simplified expression for 3(2x + y)
Brut [27]

Answer:

6x + 3y

Step-by-step explanation:

Multiply 3 by 2x.

Multiply 3 by y.

This is known as the distributive law.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Translate this sentence into an equation. 128 is the product of Donnie's age and 8 . Use the variable d to represent Donnie's ag
Alina [70]
128 = 8d, because the product calls for multiplication to be performed.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The town of Madison has a population of 25000. the population is increasing by a factor of 1.12 each year.
Lena [83]

Answer:

P(t)=25000(1.12)^t

Step-by-step explanation:

If we start with the initial population size, 25,000 people, and keep multiplying by 1.12 this function gives us the population of Madison t years from now: P(t)=25000(1.12)^t

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Laura finished her history assignment in 1/4 hours. Then she completed her English assignment in 3/5 hours. What was the total a
kobusy [5.1K]

Answer:

0.85 hours

\frac{17}{20} hours

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the measure of RST?
    9·2 answers
  • An insulated jug holds 4.5 quarts of water. How many pints is that? Please answer!!
    12·2 answers
  • Choose the ratio that you would use to convert 6.1 hours to minutes.
    9·1 answer
  • Jared owed his brother
    8·1 answer
  • The sum of 5 and a number is 22
    15·2 answers
  • g When you take all possible samples of a given n size, calculate a statistic on all these possible samples, and then put all th
    8·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49 Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59
    5·2 answers
  • Round 52.856 to the nearest hundreths
    6·2 answers
  • Is the answer right?
    15·1 answer
  • What place is the 6 at in the number 69,734
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!