Answer:
Cash Saver has the best price $13.44 per pound
Step-by-step explanation:
Lets work in oz.
PW sells 10 oz for 8.50 so 8.50/10 = 85 cents per ounce
CS sells 8 oz for 6.75 so 6.75/8 = .84 cents per ounce
Remember 16 oz in a pound
Answer: 0.1 I might be wrong tho
Step-by-step explanation:
A^2 + B^2=C^2 so there for the hypotenuse (13^2) - (5^2) will give you the last side
You can set up an expression where p = the pounds of bananas.
With that information, 2p =$1.89
To figure out the cost per pound, you want the cost of 1 p. Therefore, you divide both sides by 2.
p = $1.89/2
p = $0.945
(since it is money you normally round to two decimal places so you would say $0.95 or 95 cents)
Answer:
5 and 18
Step-by-step explanation:
The two numbers according to Bryan are x and 3x+3. According to Lori they are x and 5x-7. So we know that x+3x+3=x+5x-7. x and x cancel out. 3 and 7 add to 10. 5x-3x=2x. So 2x=10. X=5 and the other number is 18.