Answer: 11/2 x 15/4 = 165
/8 = 205
/8 = 20.625
Step-by-step explanation:
Multiple: 11
/2 * 15
/4 = 11 · 15 2 · 4 = 165
/8
Multiply both numerators and denominators.
We know, Volume of a Cone = πr² h/3
v = 3.14 * (6)² * 11.4/3
v = 3.14 * 36 * 3.8
v = 429.552
Now, for 1 m³, it costs = $20
So, for 429.552 m³, it will be: 20 * 429.552 = 8591
In short, Your Answer would be $8591
Hope this helps!
Answer:
$2
Step-by-step explanation:
To get this number you can divide the cost by the amount of bars of soap.
12/6=2
20/10=2
Hope this helps!
Set up the equation like 4b+61=0, subtract 61 from both sides, and that'll be 4b=-61. Divide both sides by 4. b=15.25
Step-by-step explanation:
So, x=width and the width=13+L. The formula for perimeter is 2(L)+2(W) and the total perimeter in this question is 62 feet. That means 2(L)+2(13+L)=62 feet. Solve for L and that's going to be your length. Add the length plus 13 and you'll have the width. Double check the equation by plugging the width and length back into the equation. (Does that help?)