Answer:
The negative effects of a recession would be reduced by which fiscal policy decision?
A. incurring a budget deficit which is used to retire debt held by the public
<h3>B. incurring a budget surplus and allowing that surplus to accumulate as idle Treasury balances</h3>
C. incurring a budget surplus, which is used to retire debt held by commercial banks
D. incurring a budget deficit by borrowing from the public and increasing expenditures
Step-by-step explanation:
#CarryOnLearning
Answer: 10 meters
Explanation:
29 cm : blank meters
So how do we get from 348 cm to 29 cm?
To figure this out we divide.
348 divided by 28 = 12
we divided by 12 so we do the same with 120
120 divided by 12 = 10
So that’s the answer.
I hope this makes sense and helps you :)
X // Y, Y // Z,
By inference X // Z
The third option.
Answer:
- 17.9% of men have a HS degree
- 50.5% of 2-yr degree earners were women
- 27.9% of the group has a 4-yr degree or higher
Step-by-step explanation:
It is convenient to use a spreadsheet to total the numbers for you. This reduces errors and put the numbers in a form that makes it easy to see what you're working with in any given calculation.
men with HS degree = (male HS)/(all male)
= 76/425 ≈ 0.1788 ≈ 17.9%
__
2-yr degrees that are women = (female 2-yr)/(2-yr total)
= 248/491 ≈ 0.5051 ≈ 50.5%
__
4-yr degrees in group = (4-yr degrees)/(total group)
= 258/925 ≈ 0.2789 ≈ 27.9%
_____
<em>Comment on the problem</em>
The spreadsheet is identical to the one used for your other problem. All that needed to be done was to enter the new numbers. The formatting, headers, and formulas remained the same. For solving these problems, it's a matter of picking the two numbers needed from the appropriate row or column and computing their ratio.
(The computations were done by hand here to better show you the numbers used and the rounding to tenth percent. They can be done in the spreadsheet with point and click.)
Answer:
Store B
$3.20
Step-by-step explanation:
Store A:
$1.10(40)=$44
Store B:
first let's convert yards to feet
3ft=1yard
$3.06/3=$1.02 per foot
$1.02(40)=$40.80
You would save more by shopping at Store B
to find savings: Store A - Store B= $44-$40.80=$3.20