1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shtirlitz [24]
2 years ago
13

A certain drug is made from only two ingredients: compound A and compound B. There are 5 milliliters of compound A used for ever

y 4 milliliters of compound
B. If a chemist wants to make 621 milliliters of the drug, how many milliliters of compound A are needed?
Mathematics
1 answer:
sergejj [24]2 years ago
5 0

Answer:

884

Step-by-step explanation:

We know the ratio of A to B is 5:8

let x = the multiplier

then

5x = amt of compound A

and

8x = amt of compound B

 

:

5x + 8x = 884

13x = 884

x = 884/13

x = 68 is the multiplier

therefore

5(68) = 340 millilters of compound A needed

:

:

Confirm our answer. Find the amt of B

8(68) = 544 ml of B

340 + 544 = 884

You might be interested in
Select all equations that can result from adding these two equations or subtracting one from the other. x+y=12 3x-5y=4 PLZ HELP
lana [24]
Hug if uhhhjjvvj fortifying join inn in cuh inn info online if CCTV I I job h K green I of first cb city civics guy think Jack hi
8 0
2 years ago
Reina and Sam are multiplying (8^4)^5 (7^3)^9<br><br> Is either of them correct?
PilotLPTM [1.2K]

Answer:

Sam is correct.

Step-by-step explanation:

Exponent rules state that when an number with an exponent is raised to a power, the two exponents multiply.  For example, a^2^2=a^4.

6 0
3 years ago
How many halves are in 6 wholes
GenaCL600 [577]

Answer:

12

Step-by-step explanation:

So, all you have to do is multiply 6 and 2.

In \frac{1}{2} If you add \frac{1}{2}+\frac{1}{2} it equals 1 whole.

If 2 \frac{1}{2} equals 1 whole. You multiply 6 by 2.

Hope this helped!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the answer for this
Lerok [7]
There you go!!! Answer is at the very bottom. let me know if you have questions

4 0
3 years ago
You order a new pair of running shoes from a website that offers free shipping on orders of $75 or more. Your shoes cost $69.95.
gayaneshka [121]

Answer: x > 75-69.95; you need five dollars and five cents more for free shipping ($5.05)

Step-by-step explanation: i believe this is the correct answer because as long as you have 75 dollars or more, then you will be good so that’s how i got the inequality. to find this you just subtract the amount needed (75) by the amount you have and you get your answer. oh and to be clear x represents the amount needed for free shipping. i am not sure if i understood the problem correctly so i apologize if it is incorrect. i hope this helped and good luck!

3 0
2 years ago
Other questions:
  • The greater of two numbers is 1 more than twice the smaller. Three times the greater exceeds 5 times the smaller by 10. Find the
    12·1 answer
  • 7x+3(-x+6)=42 Show all steps and properties used
    6·1 answer
  • Thai noticed that if he takes the opposite of his age and adds 40 he gets the number 28 how old is Thai
    14·2 answers
  • ANSWER???????????????????
    7·1 answer
  • The price for 3 pounds of apples is $3.99. What is the unit rate?
    14·2 answers
  • Help please. <br> Give the slope of y - 3 = 4(x + 8) and a point on the line
    12·1 answer
  • In the figure, lines 1, m, and n are parallel. A classmate says you can use the corollary to the side-splitter theorem to find x
    13·1 answer
  • Please help with this
    14·1 answer
  • SOMEBODY PLEASE HELP ME AND GIVE THE ANSWERS TO THIS!
    12·1 answer
  • 0.7,65%,5/8,2/3 least to greatest
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!