1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nata0808 [166]
3 years ago
8

A box of chocolates contains milk chocolates and dark chocolates in the ratio 2:3. The box contains 50 chocolates. How many milk

chocolates are there in the box?
Mathematics
1 answer:
DochEvi [55]3 years ago
3 0

Answer:

The box contains 20 milk chocolates.

Step-by-step explanation:

Given that the chocolate box has milk chocolates and dark chocolates in a ratio of 2 milk chocolates for every 3 dark, and the total number of chocolates in the box is 50 units, to determine how many milk chocolates are in the box. it is necessary to perform the following calculation:

50 / (2 + 3)

50/5

10

Milk chocolates: 2 x 10 = 20

Dark chocolates: 3 x 10 = 30

Therefore, the box contains 20 milk chocolates.

You might be interested in
Which sentence is true?
Sloan [31]

Answer:

Natural numbers are all numbers 1, 2, 3, 4… They are the numbers you usually count and they will continue on into infinity.

Whole numbers are all natural numbers including 0 e.g. 0, 1, 2, 3, 4…

Integers include all whole numbers and their negative counterpart e.g. …-4, -3, -2, -1, 0,1, 2, 3, 4,…

All integers belong to the rational numbers. A rational number is a number

ab,b≠0

Where a and b are both integers.

Example

The number 4 is an integer as well as a rational number. As it can be written without a decimal component it belongs to the integers. It is a rational number because it can be written as:

41

or

82

or even

−8−2

Whereas

15=0.2

is a rational number but not an integer.

A rational number written in a decimal form can either be terminating as in:

15=0.2

Or repeating as in

56=0.83333...

All rational numbers belong to the real numbers.

If you look at a numeral line

picture05

You notice that all integers, as well as all rational numbers, are at a specific distance from 0. This distance between a number x and 0 is called a number's absolute value. It is shown with the symbol

|x|

If two numbers are at the same distance from 0 as in the case of 10 and -10 they are called opposites. Opposites have the same absolute value since they are both at the same distance from 0.

|10|=10=|−10|

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Hector surveyed 500 people and asked them how far they drive to work and what is the last digit of their phone number. He used t
IRISSAK [1]

Answer:postive

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
When a ________contains only numbers and at least<br> one operation it is called a _________.
Inessa05 [86]
Could you show us the picture or there isn’t one ?
6 0
3 years ago
1. What is the area of the trapezoid? The diagram is not drawn to scale. (1 point)
Dmitry [639]

Answer:

60

Step-by-step explanation:

Area of trapezoid:

\frac{1}{2}(b1+b2) * h

The top base of the trapezoid is given as 7 cm. The bottom base of the trapezoid can be found with 7+5+5 = 17 cm. The height is given as 5 cm. Then, plug these values into the formula.

\frac{1}{2} (7+17) * 5

= \frac{1}{2} (24) *5

= 12*5

= 60

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me with this?<br> No links please
Sphinxa [80]

Answer:

3) (4x-9)(4x+9)

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A company manufacturing oil seals wants to establish X and R control charts on the process. There are 25 preliminary samples of
    15·1 answer
  • What is the greatest common factor of 8m^{2}8m
    10·1 answer
  • Please give me a long answer! Thank you!
    6·1 answer
  • Answer please!!!! :)
    7·1 answer
  • 14t-8=6t solve this equation
    9·2 answers
  • A company charges $0.10 for each letter engraved. Bobby plans to spend no more than $5.00 on the engraving on a jewelry box. Wri
    5·2 answers
  • SOLVE FAST!! WORK NOT NEEDED! (3x+1)^2=(2x−5)^2
    10·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price?<br> The unit price is $<br> per scarf.
    10·2 answers
  • Find the measure of the indicated angle to the nearest degree.
    5·1 answer
  • 2 of 5
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!