1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oliga [24]
2 years ago
13

PLEASE HELP ME WITH THIS I WILL GIVE BRAINLIEST

Mathematics
1 answer:
vladimir2022 [97]2 years ago
6 0

Answer:

1) 6+4x and 5+3x. 2) 3+6x and 10+2x. 3) 15+4x and 2+3x

Step-by-step explanation:

finding area is just multiplying the sides so find numbers that multiply to make 30 and 12

You might be interested in
Craig writes 3x + 5y - x - 4y = 3 +9y. Can you spot the 2 mistakes he has made?​
fenix001 [56]

Answer:

first 5y-4y does not equal 9y.

second 3x-x is 2x but he put 3.

Step-by-step explanation:

Math - Answered Sun.Sept.19.2021

If It Helped Please Rate And Heart.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me with this assignment problem​
Rus_ich [418]

Answer:

1/27

step by step explanation

1x1x1=1

3x3x3=27

3 0
3 years ago
What is the solution to the system of equations?
Natalka [10]

Answer:

x = 1    y = 3    z = 1

Step-by-step explanation:

(1)  x - 3y - z = -9           (2)   -2x + y + 2z = 3        (3)   2x + y + 3z = 8

                                2x(1)     <u>2x - 6y - 2z = -18</u>      (2)  <u>-2x + y + 2z = 3</u>

                                                 - 5y = -15                           2y + 5z = 11

                                                      y = 3                            2(3) + 5z = 11

                                                                                            6 + 5z = 11

                                                                                                  5z = 5

                                                                                                    z = 1

       x - 3(3) - 1 = -9

       x - 9 - 1 = -9

            x - 10 = -9

            x = 1

Note:  If you write your equations across your paper, then the work can just flow down the paper.  It makes it so much easier to show the work you have done.  OK?

5 0
2 years ago
If 3 bags of chips cost $6.39, what is the unit ratio? Show your work please ^-^
KonstantinChe [14]

$6.39/3 bags = x dollars/1 bag

x dollars = $6.39/3 bags = $2.13 : 1 bag

5 0
3 years ago
The lighthouse was moved 230 feet inland at a rate of 40 feet per hour. How many hours did it take to move the lighthouse? What
Aleks04 [339]

Answer:

5.75

Step-by-step explanation:

4) 230 ÷ 40 = 5.75

3 0
3 years ago
Other questions:
  • How much percentage is 2000
    15·1 answer
  • During the first week a soap shop was open, it has $2000 in total sales. During the second week the soap shop had a 100% increas
    6·1 answer
  • 2. Which statement best describes the relationship between the two given equations?
    8·2 answers
  • 1. Write a paragraph proof for the following conjecture.
    7·2 answers
  • Place the following in increasing order:  3/5  70%   0.8  11/20  65%   0.09. How would you explain your process to someone else?
    10·1 answer
  • 2. Erin has a rope that is 3 yards long. Into how many pieces can he cut the rope of each piece is 1/4 yard long?
    14·1 answer
  • A production process manufactures electronic components with timing signals whose duration follows a normal distribution. A rand
    15·1 answer
  • Let us imagine that the number of automobile accidents in a certain region are related to the regional number of registered auto
    14·1 answer
  • HELP ASAP PLEASE <br> FIND THE VALUE OF X
    14·2 answers
  • HELP, UNIT TEST
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!