1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ser-zykov [4K]
3 years ago
5

Henri bought 3 jars of spaghetti sauce. He used a coupon that reduced the cost of each jar by $0.75. If he paid $6.72 altogether

, what was the regular price?
Mathematics
1 answer:
Zanzabum3 years ago
3 0

Answer:  $8.97

Step-by-step explanation:

he bought three jars and lowered the price by 75 cents for each, so multiply $0.75 by three

$0.75 * 3 = $2.25

so henri saved $2.25 in total

we can add that to what he paid to find the original cost

$6.72 + $2.25 = $8.97

so the original price was $8.97 :)

You might be interested in
A line is drawn so that it passes through the points (-3, -1) and (4, 2).
marishachu [46]

Answer:

(A) \boxed{\bold{y=\frac{3}{7}x+\frac{2}{7}}}

(B) \boxed{\bold{2 \ = \ \frac{3}{7} * \ 4 \ + \ \frac{2}{7}  }}

Explanation:

(A) Slope: y = mx + b

m = 3/7

b = 2/7

Slope = \bold{\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}}

\bold{\left(x_1,\:y_1\right)=\left(-3,\:-1\right),\:\left(x_2,\:y_2\right)=\left(4,\:2\right)}

M = \bold{\frac{2-\left(-1\right)}{4-\left(-3\right)}: \ \frac{3}{7} }

Y intercept

\bold{y=\frac{3}{7}x+b}

Plug in \bold{\left(-3,\:-1\right)\mathrm{:\:}\quad \:x=-3,\:y=-1}

\bold{-1=\frac{3}{7}\left(-3\right)+b}

Isolate B

\bold{-1=\frac{3}{7}\left(-3\right)+b}

b = \bold{\frac{2}{7} }

(B) 4 = x, 2 = y

2 = 3/7 * 4 + 2/7

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
How does an outlier effect the median of a population?
neonofarm [45]
An outlier causes the median to move slightly towards the outlier. 
5 0
3 years ago
last month maria hiked a 5 mile trail several times and a 10 mile trail several times let x represent the number of times she hi
Vlada [557]

Answer:

5x + 10y = 90

Step-by-step explanation:

X is the number of times she takes the 5 mile, so the total distance would be 5x. Y is the number of times she takes the 10 mile, so the total distance would be 10y. And together they equal 90 miles, so 5x + 10y =90. Hope this helps.

7 0
3 years ago
HELP ME PLEASE MATH <br> Which graph represents the following system of inequalities?
Mekhanik [1.2K]

y > 5x-1, because it is just a greater than sign, the shaded area would be to the left of a dotted line.

y ≤ x +3, because the sign is less than or equal to, the line is solid and the shaded area would be to the right.

Combine the shaded areas would make Graph B. the correct answer.

8 0
3 years ago
What is the measure of arc bc
Hunter-Best [27]
115 would be your answer because 180-65=115
6 0
4 years ago
Other questions:
  • I'm sorry guys but I'm not really good with equations any suggestions if this is right or wrong
    13·1 answer
  • What is the area of the trapezoid shown below?
    13·1 answer
  • The difference between two numbers is 78. Five times the smaller is equal to 6 more than the larger. What are the numbers?
    12·1 answer
  • Jasmine's scores on the first 4 tests were 87%, 92%, 76%, and 89%.
    13·2 answers
  • 7. Write a paragraph proof of theorem 3-8: in a plane, if two lines are perpendicular to the same line, then they are parallel t
    9·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through the points (6,-10) and
    10·1 answer
  • Do you guys know the answer to this problem?
    12·1 answer
  • If 15 ounces of candy cost $3.75 what is the price per unit
    8·2 answers
  • If you know 20 divided by 5 = 4 how does that help you caculate 200 dived by 5
    15·1 answer
  • Question on Pic Thank You!!!
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!