1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lidiya [134]
2 years ago
6

30 points and Brainliest!

Mathematics
1 answer:
yuradex [85]2 years ago
5 0

Answer:

LF = PF                   given

ΔLFP is isosceles   definition of isosceles triangle

∠FLP = ∠FPL          isosceles triangle theorem: if two sides of a triangle are

                               congruent, then angles opposite those sides are

                               congruent.

LP = PL                    reflexive property

∠PDL = ∠LKP          Perpendicular lines postulate (perpendicular lines form 90

                                degree angles)

ΔPDL ≅ ΔLKP         AAS

LK = PD                    corresponding parts of congruent triangles are congruent  

You might be interested in
Two angles are supplementary. One angle is 16° less than three times the other. Find the measures of the angles
Ivan

Answer:

Step-by-step explanation:

x and y are supplementary angles, so their sum is 180°.

x+y = 180°

x is 16° less than three times y

x = 3y - 16°

(3y-16°) + y = 180°

4y = 196°

y = 49°

x = 3y-16° = 131°

7 0
3 years ago
Scott and Tom rent a boat at Stow Lake. They start at 10:15 and end at 11:45. The boat rental costs $1.50 for every 15 minutes.
dem82 [27]

Answer:they would pay a total amount of $9

Step-by-step explanation:

Scott and Tom rent a boat at Stow Lake. They start at 10:15 and end at 11:45. The number of hours for which they rented the boat would be

11:45 - 10:15 = 1 hour 30 minutes = 1.5 hours.

Converting to minutes, It becomes

60 + 30 = 90 minutes.

The boat rental costs $1.50 for every 15 minutes. Therefore, the total amount of money that they would pay is

90/15 × 1.5 = $9

8 0
3 years ago
If 75% of students and Toby's grade voted how many students are in Toby's grade
OverLord2011 [107]

Not the answer

What is the total number of students?

4 0
3 years ago
A cockatoo costs $159.95. A cockatiel costs $48.85. What is the difference in price?​
k0ka [10]

Answer:

111.1

use subtraction

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Item 5 Use the axis of symmetry to find the reflection of each point. The reflection of (−3,−3) ( − 3 , − 3 ) is (, ). The refle
GenaCL600 [577]

Answer:

dddddddddddddddddddddddd

Step-by-step explanation:

ssssssssssss

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Beginning at sunrise the temperature rose 2.8° per hour how long did it take for the temperature to rise a total of 19.18°?
    13·2 answers
  • The length of a rectangle is 13 feet. The width is 9 feet. What is the perimeter of the rectangle?
    14·2 answers
  • Whats the first step when solving for g? 6g-4=8
    13·2 answers
  • The diameter of a circular rug is 5.6 feet what is the radius and circumference and area
    9·1 answer
  • Help please! I am struggling help would be greatly needed
    6·1 answer
  • If a grade is 75 of your grade you got 80 what is your final.grade
    15·1 answer
  • Please HELP. <br> 11x-2x+15=8+7+9x
    8·1 answer
  • I William page $54 for three cases of gum if each case of case has 24 packs what is the cost per pack of gum
    15·1 answer
  • You purchase 65 shares of common stock at $32.50 per share. A few months later, you sell the shares for $39.95. No dividends
    11·1 answer
  • An equation of the perpendicular bisector of the line segment with end points (3,0) and (-3,0) is
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!