Answer:
y= -69/8 (negative 69 over 8)
Step-by-step explanation:
First, you have to simplify both sides of the equation:

Second, add 3/4 to both sides:
-2/3y +-3/4 + 3/4=5 +3/4
-2/3y= 23/4
Next, multiply both sides by 3/(-2) (3 over -2)
(3/-2)*(-2/3y)= (3/-2) * (23/4)
<em><u></u></em>
<em><u>y= -69/8</u></em>
You get: (1x20)/(5x20)=20/100=20%.
Hope i helped you! :)
Answer:
6.4 minutes, or 6 minutes and 24 seconds
Step-by-step explanation:
She is running 4 laps, so she is running 1600 meters total. If she runs 250 meters per minute, divide 1600 by 250 to determine how many minutes it will take...
1600/250 = 6.4
Which is 6 minutes + 0.4 minutes
*there are 60 seconds in a minute, so the 0.4 represents 40% of another minute. Multiply 60 by 0.4 to see how many seconds this is...
(0.4)60 = 24 seconds,
So she ran the laps in 6 minutes and 24 seconds
Answer:
$0.35 per cup
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Find the unit price per quart</u>
5.60 / 4
<em>$1.40 per quart</em>
<em />
Step 2: Find the unit price per cup
1 quart = 4 cups
1.40 quarts / 4 cups
<em>$0.35 per cup</em>
<em />
Answer: $0.35 per cup
Answer:
2persent
Step-by-step explanation:
because there are 10 10 in 100