1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Crazy boy [7]
2 years ago
13

Simplify (6x ^ 2 + 11x - 3) + (2x ^ 2 - 17x - 4) . (1 point)

Mathematics
1 answer:
Elden [556K]2 years ago
5 0

Answer:

2) 8x^2 -6x-7 hope this helps

You might be interested in
Claire bought 10 chicken nuggets for $17.00. If Claire spent $5.00, how many chicken nuggets did she buy
Ratling [72]

Answer

She would have 3.4 chicken nuggets i she spent $5 so she would have 3 chicken nuggets.

Step-by-step explanation:

17.00 divided by 5 = 3.4 or round down to 3.

                                                        hope it helps :b

6 0
3 years ago
Tony made $396 for 18 hours of work at the same rate how many hours would he have to work to make $198
tresset_1 [31]

Answer:

9 hours.

Step-by-step explanation:

So, first, you have to determine what he makes per hour to make this as easy as possible. You need to first do 396 divided by 18, which gives you 22. He makes 22$ an hour. Next, now that you know what he makes, you can do 198 divided by 22, and that'll show how long he has to work to make that amount of money.

Hope this helped. Please mark this brainliest if you think this helped. Let me know if you need anymore help and I am more than happy.

7 0
3 years ago
Which relation is also a function?
ratelena [41]

Answer:

{ (0, 0), (4, 0), (6, 0) }

Step-by-step explanation:

In order to be a function, ordered pairs must have values of x, or the domain, that are different and do not repeat.

4 0
2 years ago
A blueprint for a house shows the height of the house to be 3 3/8 inches. The actual house is 21 1/3 feet tall. What is the unit
Amanda [17]
6.32ft per inch (rounded to the hundredth place).

You can get this number by dividing the total number of feet by the total number of inches 
6 0
3 years ago
Which expression is equivalent to 0.09 X 27.3?
dmitriy555 [2]

Answer:

2.457 that the answer

Step-by-step explanation:

I hope it helps

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A grocery store sells crackers in three box sizes. Which size box is the best buy? 8 oz for $2.00 12 oz for $2.64 16 oz for $3.2
    10·2 answers
  • Joe Jay purchased a new colonial home for $260,000, putting down 20%. He decided to use Loyal Bank for his mortgage. They were o
    6·1 answer
  • MARK AS BRAINLEIST IF RIGHT? HMMM
    13·2 answers
  • write a equation in a point-slope form fir the line through the given point with the given slope (9,-1);m=4/3​
    7·1 answer
  • Find the value of the expression: 2xy+2x^2 for x=−2.5 and y=−7.5
    11·1 answer
  • What is the sticker price?
    8·1 answer
  • Hey! i’ll give brainliest please help
    5·2 answers
  • Please help:)<br> Which net represents the solid figure?<br><br> Net 1<br> Net 2<br> Net 3
    15·2 answers
  • Suppose you roll a single die 5 times. What is the probability of rolling a 3, exactly 4 times? ​
    5·1 answer
  • This composite figure is made up of three simpler shapes. What approximate area of the figure use 3.14 for Pi. A,B,Cor D?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!