1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nadezda [96]
2 years ago
11

Ken’s group at summer camp bowling on Friday morning. It goes with 2 other groups from camp. The 3 groups make up 12 teams with

6 people on each team.
How many people from Ken’s summer camp go bowling every Friday?
write the operation and answer
Mathematics
1 answer:
Triss [41]2 years ago
8 0

Answer:

24

Step-by-step explanation:

12 divided by 3 = 4 therefore each camp makes 4 groups

If there are 6 people on each team you then can multiply 6x4 to get the answer of 24

You might be interested in
Plz help I’m getting timed
Fed [463]

id say its a rhombus. all the other shapes can have right angles

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the solution for a2 -b2
Sphinxa [80]
2(a-b)

this is the answers
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the value of X in 1.2÷0.3= X÷0.4
sashaice [31]

1.2 \div .3 = 4
4 = x \div .4
multiply both sides by .4 to isolate the x variable.

4 \times .4 = x

x = 1.6
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me asap please!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
zmey [24]

Answer:

D. should be the answer

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Having trouble on this
lilavasa [31]

The answer is the first one

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Given the following system, what variable will eliminate?
    12·2 answers
  • The cost medium pizza with no toppings is $7.50. The cost of each topping is $0.50. a) what is the equation that represents this
    14·1 answer
  • Find the slope between the following two points: (-15, -7) and (5,-3) *
    7·2 answers
  • Given the two figures are similar, calculate the value of v
    6·1 answer
  • There are 10 sodas , 5 cream sodas and 7 cherry sodas in an ice chest. how many sodas must be removed from the ice chest to guar
    11·1 answer
  • Can you guys halp meh with both :(. And if you don't get one and you do the other one, Then just help me or give me (answer ;D)
    15·1 answer
  • If you have your net worth and assets, how do you get your liabilities?
    15·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $82.25. What is the unit price?
    11·2 answers
  • Find the surface area of the figure below
    9·2 answers
  • What is m&lt;15 ? <br> A. 80 <br> B. 70 <br> C. 100<br> D. 110
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!