1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Irina18 [472]
2 years ago
7

One tablespoon of ground cinnamon costs $0.36. How much does one teaspoon cost?

Mathematics
1 answer:
Bas_tet [7]2 years ago
5 0

Answer:

$0.12

Step-by-step explanation:

There are 3 teaspoons in a tablespoon, so our price will be divided by 3 because of the quantity of ground cinnamon it would cost for a teaspoon and 0.36/3=0.12

You might be interested in
The scatter plot shows the systolic blood pressure of people of several different ages. The equation represents the linear model
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer: 95 mm Hg


Step-by-step explanation:

Given: The equation represents the linear model for the data is

y=x+95

Since, age is an independent quantity whereas blood pressure is dependent quantity.

Thus, y represents the  the systolic blood pressure of people of several different ages (x).

Now, the age of new born baby =0

Substitute x=0 in the equation , we get y=95

Hence, The systolic blood pressure of new born baby = 95 mm hg

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two friends, Sasha and Maria, are growing out their hair. They plan to cut it off at a certain
34kurt

Answer:

13 months, 49 cms

Explanation:

For Sasha, multiply 3 and 13 together for the growth per month. You should get 39, then add the 10 cm Sasha already has. The sum is 49.

For Maria, multiply 13 and 1 for the growth per month. You should get 13, then add the 36 Maria already has. The sum is also 49.

Hope this helps!

8 0
2 years ago
12x to the power of 5 divided by 3xto the power of 2
meriva

Answer:

the answer for this question is 0.713333333333

5 0
2 years ago
A bag contains 5 yellow marbles and 10 blue marbles. If a representative sample contains 2 yellow ​marbles, then how many blue m
Dmitry [639]

Answer:

There will be 4 blue marbles

Step-by-step explanation:

Yellow to blue marbles is in a ratio of:

5:10

the representative sample is:

2:x

simplee cross multiplication can be aplied

5x = 2*10

5x = 20

divide both sides by 5

x = 4

there should be four blue marbles

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
24. A farmstand collected $350 from sales on Wednesday. This amount was $75
larisa [96]

Answer:

$100

Step-by-step explanation:

Given:

  • Wednesday sales = $350

If the amount collected from sales on Wednesday was <u>$75 greater</u> than the amount collected from sales on Tuesday, then Tuesday's sales were $75 <u>less</u> than Wednesday's sales:

  • Tuesday sales = $350 - $75 = $275

If the amount collected from sales on Wednesday was <u>two times as great</u> as the amount collected from sales on Monday, then Monday's sales were <u>half</u> Wednesday's sales:

  • Monday sales = $350 ÷ 2 = $175

To calculate how much more the farmstand collected from sales on Tuesday than it collected on Monday, <u>subtract</u> the Monday sales from the Tuesday sales:

  • $275 - $175 = $100
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify.<br><br> x + (7 + 14x)
    14·2 answers
  • One of the highest snowfall rates ever recorded was in Silver Lake, Colorado, in April 1921, when just over 7 feet of snow fell
    13·1 answer
  • Ms. Lanigan rolls a fair die 300
    14·2 answers
  • Choose the function that is graphed below<br><br> A. Y=9^x<br> B. Y=3*3^x<br> C. Y=3^x
    11·1 answer
  • Which is not an equation of the line going through (6, 7) and (2,-1)?
    12·1 answer
  • I dont understand how to do it!!!
    10·1 answer
  • Help me please I am really struggling ASAP
    11·1 answer
  • (2i)/(3-5i) HELP ASAP --- algebra 2 question
    15·1 answer
  • A 4-- pounds bag of chocolate bars cost $16.24. What is the unit price
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ME!!!!!!
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!