1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
laiz [17]
3 years ago
8

Sandy went to her local zoo that featured 10 lion exhibits. If the zoo features 20 exhibits in total, then what percent of the z

oo's exhibits feature lions? Round your answer to the nearest whole number if necessary.
Mathematics
1 answer:
alex41 [277]3 years ago
4 0

Answer:

Answer is 50%

Step-by-step explanation:

Zoo that featured for 10 lion exhibits.

And Zoo featured for 20 exhibits in total.

Now, let's find the percent of zoo's exhibit featured for lions.

We can write it as

x=\frac{10}{20} *100%

Simplify it

x=50%

You might be interested in
Simplify the problem given.
maks197457 [2]
Step Number 1. is to Simplify \frac{4}{8}  to  \frac{1}{2}

Step Number 2. <span>Simplify so you get </span>\frac{x}{4} +  \frac{5}{3}

Done! :)
4 0
3 years ago
Pet Supplies makes a profit of $5.50 per bag on its line of natural dog food. If the store wants to make a profit of no less tha
Dovator [93]

Answer: x ≤ 950

Step-by-step explanation:

5,225.00÷5.50

= 950

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Enter the number that belongs in the green box
Brilliant_brown [7]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

Hi!

First we need to translate 2 units down. That means we need to subtract 2 from the y value. So now we have (-1,1).

For a 270 degree counterclockwise rotation the rule is to go from (x,y) to (y,-x)

So now we have (1,1). Since they're only asking for the x value, the answer is 1.

6 0
2 years ago
Write an equation that models this situation
Studentka2010 [4]

Answer:

4x·7

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
notecards cost $4 for a pack of 12. jenna gives the cashier $16 to buy the notecards. she gets $4 in change. how many packs of n
Tju [1.3M]

Answer: 3 packs of notecards.

Step-by-step explanation:

Since it costs $4 for a pack of 12, we could use multiplying to find the answer.

$4 x 3 = 12

$16 - $4 = $12

Therefore, Jenna buys 3 packs.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve:5(a-2)-15=6(12-7)
    7·1 answer
  • omar is born weighing 8 pounds, 3 ounces. The doctor says he should gain about 5 ounces each week for the next 4 weeks. How much
    13·1 answer
  • Which of the binomials below is a factor of this trinomial
    6·1 answer
  • 32x2 – 24x = 0<br> What’s the answer to this?
    7·1 answer
  • If the point (x, y) is in Quadrant III,<br> which of the following must be true?
    14·1 answer
  • Triangle A″B″C″ is formed by a reflection over x = −3 and dilation by a scale factor of 3 from the origin. Which equation shows
    5·2 answers
  • 16x - 15 - 9x = 13 how do you do this thank you
    7·2 answers
  • Sara makes and sells bracelets. She bought material for $28.50 and used it all to make 15 bracelets. Sara used the equation to d
    13·2 answers
  • A student scored 75 and 97 on her first two quizzes. Write and solve a compound inequality to find the possible values for a thi
    10·1 answer
  • Now I together happy
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!