1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denpristay [2]
3 years ago
6

Assume the sales price is $10 per unit, variable cost is $5 per unit, and fixed cost is $1,000. How would the break-even point i

n units change if the variable cost increased to $8 per unit?
Business
2 answers:
Oxana [17]3 years ago
8 0

Answer:

it would increase by 300 units

Explanation:

Breakeven quantity are the number of  units produced and sold at which net income is zero

Breakeven quantity = fixed cost / price – variable cost per unit

Fixed costs are costs that do not vary with output. e,g, rent, mortgage payments

If production is zero or if production is a million, Mortgage payments do not change - it remains the same no matter the level of output.  

Hourly wage costs and payments for production inputs are variable costs

Variable costs are costs that vary with production

If a producer decides not to produce any output, there would be no need to hire labour and thus no need to pay hourly wages.

Initial breakeven = 1000 / (10 - 5) = 200

New breakeven = 1000 /(10 - 8) = 500

Change in breakeven = 500 - 200 = 300

Oxana [17]3 years ago
8 0

Answer:

Change in break-even point = 300 units

Explanation:

Given:

Sales price = $10 per unit

Variable cost = $5 per unit

Fixed cost = $1,000

Find;

Change in break-even point in units when variable cost increased to $8 per unit

Computation:

Break-even point = Fixed cost / [sales - VC]

Actual break-even point = 1,000 / [10 - 5]

Actual break-even point = 200 units

New break-even point = 1,000 / [10 - 8]

New break-even point = 500 units

Change in break-even point = 500 - 200

Change in break-even point = 300 units

You might be interested in
Substance use/abuse becomes a form of self-soothing when you feel stress or anxious
docker41 [41]
<span>It is true that substance use can make you feel self-soothing when you feel stress or anxious. When you abuse these substances, it will make you feel dependent on them because of you wanting them every day. This is the reason why abusing substances can harm your body and make you feel uncomfortable without it.</span>
5 0
3 years ago
Which of the following would you list as an "Essential (Fixed)" expense?
11Alexandr11 [23.1K]

Out of the above choices I would Asnwer. D Rent. Rent is an Essential (fixed) expense. The other expenses electricty, telephone and car repair are all variable expenses because they normally are net set rates every month. Due to the changng of amounts these expenses fluxtuate not allowing thme to be a fixed expense like rent is.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A manufacturer supplies a ______ lease while an independent leasing company provides a ______ lease.
Lynna [10]

A producer supplies an income-type rent at the same time as an independent leasing business enterprise gives an instantaneous.

Unbiased humans have a mind of their very own. it's far due to this exceptional that their ideals and principles are nicely-rooted and can't be easily swayed with the aid of the critiques of others. Any selection they take is primarily based on what they believe and not on the expectations or judgments of society.

It promotes self-belief and in addition to motivation and perseverance in college. It fosters self-reliance, permitting your toddler to feel they've been manipulated over their existence. A girl who supports herself on her own entirely and is proud in order to achieve this could be seen as being impartial. An independent woman is aware of what she feels, says what she actually believes, and lives real to her personal values. She owns her very own power and looks out for herself.

Learn more   about independence here:

brainly.com/question/25223322

#SPJ4

6 0
1 year ago
What effect would a tax increase have on income
trasher [3.6K]
The Answer is D. It would not affect gross income. Gross income is the total amount of income you gain before expenses are taken away.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Faith went to the grocery store to buy apples. if each apple cost $0.78, and she spent a total of $4.68, how many apples did fai
nirvana33 [79]

Faith bought 6 apples at $.78 each. She paid $4.68 for the apples.


Given : $.78 price for each apple

$4.68 the amount Faith spent for the apples.


$4.68 / $.78 = 6

4 0
3 years ago
Other questions:
  • To fight the ongoing inflation the central bank reduces the supply of money by 30%. the long-run effect of this policy on the re
    15·1 answer
  • a procedure on the medicare nonparticipating fee schedule is priced at $320. How much can the nonparticipating provider charge f
    14·1 answer
  • Marginal benefit is A. the additional benefit from consuming one more unit. B. a legally determined maximum price that sellers m
    7·1 answer
  • You bought a 18-year, 7.2% semi-annual coupon bond today and the current market rate of return is 7.8%. The bond is callable in
    6·1 answer
  • Pina Company produces golf discs which it normally sells to retailers for $7 each. The cost of manufacturing 19,900 golf discs i
    13·1 answer
  • Lawrence recently bought a brand new Bentley Mulsanne, a very expensive car, but he is suffering from buyer's remorse. He wishes
    13·1 answer
  • Besides your own site name, what other domain names should you register?
    11·2 answers
  • The graph shows a supply curve.
    10·2 answers
  • Giving away 100 for fun
    14·2 answers
  • When bonds are issued at their face amount, the journal entry will include a __________ to __________.
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!