1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pachacha [2.7K]
3 years ago
6

Please answer i need help

Mathematics
1 answer:
labwork [276]3 years ago
3 0

Answer:

first answer is 9.84

Step-by-step explanation:

9.84 is the square root of 97, rounded to the nearest hundredth.

the legs measure 9 x 9 and 4 x 4 = 81 and 16.

81 + 16 = 97, so your answer is the square root of 27, which rounded to the nearest hundredth, equals 9.84. Rounding towards the nearest whole, 10 would be your best bet.

hope this helps!!

You might be interested in
Does anyone know the answer to this? I tried my best
Anna11 [10]
A. Corresponding angles bc 1 and 5 are on the same side and they aren’t on the inside or the outside and if u scuot I’m down then they will be the same
8 0
3 years ago
The government of Japan between World War I and World War II can best
Paul [167]

Answer:

I believe communist just because or there influences in world war I and world war II they were on the communist side and part of the USSR at the time

4 0
3 years ago
How do I find the rectangular prism
-Dominant- [34]
The formula for a rectangular prism is
V =BHL
8 0
4 years ago
Damien bowled 5 games, His scores were:
Nat2105 [25]
The mean is basically the average.
To find the mean we need to add up all the values and divide it by the amount of games he played.
82 + 83 + 65 + 84 + 76 = 390
390/5
Mean = 78
7 0
4 years ago
You hang two strands of decorative lights.
Sphinxa [80]

Answer:

The stands will change color at the same time after 54 seconds.

Step-by-step explanation:

Find the Lcm number of both number (18 and 27)

The answer will be 54

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Determine the equation for the parabola graphed below.
    9·1 answer
  • 40 centimeters of snow in 20 hours what is the rate
    11·1 answer
  • Help me please!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • A package of 4 pairs of insulated socks costs "​$31.16." What is the unit price of the pairs of socks​?
    12·1 answer
  • Need answer quick please
    14·1 answer
  • Please help.... fast​
    13·1 answer
  • A trapezoid may have three congruent sides<br> True or false
    12·2 answers
  • I Will BE GIVING A BRAINLIST AND A FOLLOW BACK ONLY FOR THE ACCURATE ANSWERS PLEASE TAKE A LOOK AT MY WORKSHEET PLEASE ANSWER QU
    14·1 answer
  • What is the measure of angle UST?
    8·1 answer
  • William can pack 60 toys in 4 hours. Find the unit rate with which he packs toys.
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!