2.25 x 1000 = 2250.
That's how much yds of ribbons he needs.
It's in expanded form, so you add each part (thousands, hundreds, tens, and ones) separately. the hundreds is missing. looking at the number, it is 900.
First we write the variables already defined:
m = the number of magazine subscriptions sold
n = the number of newspaper subscriptions sold
We now write the system of inequations based on the following facts:
"he earns $ 23 for each magazine subscription and $ 54 for each newspaper subscription that he sells. his goal is to make more than $ 642 per week"
23m + 54n> 642
"I have expectations to sell at least 10 subscriptions per week"
m + n> = 10
Answer:
A system of inequalities that models the given situation is:
23m + 54n> 642
m + n> = 10
Answer: x = 7
Step-by-step explanation:
Answer:
$17.22 per foot
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, divide the amount of money by the amount of feet. This will give you how much money per one foot.
310/18= 17.22222