Answer:
You need to have both the opposite and adjacent side of the right angled triangle. Tan = Opp/Adj
Step-by-step explanation:
Tangents are pretty much everywhere. A good example is maybe a slide at the playground. You’d need the tangent to figure out the angle of the slide and how it is.
The radius from the center of a circle to the point of tangency point shows that it would be perpendicular to the tangent line considering that anything with a radius is circular and the tangent line is… a line, making it impossible to be parallel.
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.
The WRONG Answer is 3 percent
Step-by-step explanation:
I’m from FLVS
7.25/100 = 0.0725 => 0.0725 × 28,000 = 2,030$
2030 × 5 = 10,150$ => 28,000 + 10,150 = 38,150$