1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Travka [436]
3 years ago
12

The Manchester Corporation manufactures wooden pictures frames. In order to better manage costs, the Manchester Corporation had

previously developed the following standards for the manufacture of its product:
Each unit should have 3/4 of a pound of direct materials purchased at $12 per pound.
Each unit should be produced in 48 minutes at a direct labor cost of $16 per hour. The company had the following detailed retails:
Actual production was 20,000 units using 14,600 pounds of direct materials at a total cost of $168,000 and required 11,000 direct labor hours at a total cost of $190,000.
Business
1 answer:
Serhud [2]3 years ago
7 0

Questions

The Manchester Corporation manufactures wooden pictures frames. In order to better manage costs, the Manchester Corporation had previously developed the following standards for the manufacture of its product:

Each unit should have 3/4 of a pound of direct materials purchased at $12 per pound.

Each unit should be produced in 48 minutes at a direct labor cost of $16 per hour. The company had the following detailed retails:

Actual production was 20,000 units using 14,600 pounds of direct materials at a total cost of $168,000 and required 11,000 direct labor hours at a total cost of $190,000.

What is the company cost variance related to direct labour

Answer:

Direct labour cost total Variance  = $66,000 favorable

Explanation:

The direct labor cost total variance is the difference between standard labour cost of the actual production achieved and the actual labour cost.

The standard labour cost of labour per unit of output is not given. So, we work it out first

Standard labour cost per unit= 48/60× $16= 12.8 per unit

                                                                                                   $

20,000 units should have cost (20,000× 12.8)                256,000

but did cost                                                                      <u>   190,000</u>

Direct labour cost total Variance                                     <u>   66,000 </u>favorable

Direct labour cost total Variance  = $66,000 favorable

You might be interested in
Assume that the market is perfectly competitive. If the cost function for John's Shoe Repair is �(�) = 100 + 10� − �) + 3 4 �4,
kirill [66]

Answer:

Explanation:

C(q) = 100+10q-q^2+(1/3)q^3

To find the firm marginal cost function:

Take the derivative with respect to q

MC = 10 - 2q + q^2

Assuming that the market price is p , then the profit maximising condition is:

MR = MC

p = 10 - 2q + q^2

The short-run supply curve is the marginal cost curve that lies above the average variable cost.

The average variable cost is:

AVC =VC/Q

AVC = (10q-q^2+(1/3)q^3)/Q

AVC = 10 - q + (1/3)*q^2

So, the short-run supply curve is:

SRS = 10 - 2q + q^2 if p > 10 - q + (1/3)*q^2

5 0
3 years ago
What are some ways to make a higher education more affordable?
Maru [420]

Answer:

Income Share Agreements

Three-year degree programs

Partnerships

Freezing Tuition

Tuition Reset

Community College

Explanation:

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
As Lily files her taxes, she learns that her federal total tax due ends up being $206. According to her Federal income tax withh
adoni [48]

The tax refund that Lily can expect to get back from the tax authorities will be $15.80.

<h3>What is a tax?</h3>

A tax simply means the compulsory levy that's paid by the people and companies to the government.

In this case, the tax refund that Lily can expect back will be:

= 7.65% × $206

= $15.80

In conclusion, the correct option is $15.80.

Learn more about tax on:

brainly.com/question/25783927

8 0
2 years ago
Which of the following is not required to prove innocent representation?
g100num [7]

Answer:

I think it is C

hope I'm right

5 0
3 years ago
Identical products, as well as a large number of buyers and sellers, are characteristics of aperfectly competitive market. In su
Triss [41]

Answer and Explanation:

Perfect competition is a competitive market where there is a very wide number of buyers and sellers who offer the same or similar goods with great product and service information. Furthermore, this sector has free entry and exit

So it is a perfectly competitive market, also it cannot influence the market price also there are price takers

Also the given statement is false as it represents the monopoly market not the perfect competition market

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the term used to describe the impact of the manufacturing process on the entire economy?
    15·1 answer
  • Holton Company makes three products in a single facility. Data concerning these products follow:
    6·1 answer
  • Flintlnc. provided the following information for the year 2017.
    12·1 answer
  • Which of the following is a long-term consequence of mining on the Earth?
    9·2 answers
  • Which topic would a macroeconomist most likely study? a. Supply and demand b. Production costs C. Inflation d. Labor markets​
    7·1 answer
  • The December 31, 2018, inventory of Tog Company, based on a physical count, was determined to be $470,000. Included in that coun
    5·1 answer
  • The shape of the perceived demand curve for a perfectly competitive firm reflects that firm's ability to: Group of answer choice
    13·1 answer
  • Which of the following is not a business transaction? Question 6 options: Erin deposits $15,000 in a bank account in the name of
    12·1 answer
  • The types of management skills​
    15·1 answer
  • What is a LinkedIn InMail?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!