1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DanielleElmas [232]
3 years ago
6

Jack is 2 times as old as Jill. In 2 years, Jill will be 8.

Mathematics
2 answers:
katrin [286]3 years ago
8 0

Answer:

C. 17 years old

Step-by-step explanation:

1. In 2 years Jill will be 8 years old so now she is 6

2. Remember Jack is 2 times so you are going to multiply which is 12

3. Then in 5 years how old is going to be jack 12+5= 17

Delicious77 [7]3 years ago
6 0

Answer:

c 17

Step-by-step explanation:

because if you subtract 2 from 8 you would get 6,

6 times 2 is 12

add 5 to 12 and you get 17

You might be interested in
A bakery sells 10 peanut butter cookies for a total of $7.00. Find the unit rate​
mariarad [96]

Answer: $0.70 per cookie

Which is the same as saying 70 cents per cookie

=============================================================

Explanation:

The unit rate is the cost of one cookie. The term "unit" means "one".

10 cookies = 7 dollars

10/10 cookies = 7/10 dollars ...... divide both sides by 10

1 cookie = 0.70 dollars

Since one cookie costs $0.70, the unit rate is $0.70 per cookie or you can say 70 cents per cookie.

6 0
3 years ago
Choose the statement that tells how the area of the reduced design compares to the area of the original design.
timama [110]

The original is 5cm, the reduced is 2.5cm

2.5/5 = 0.5 = 1/2

Area is a square measurement, so the area of the reduced image would be the scale squared, which would be 1/2^2 which = 1/4

The answer is:

The area of the reduced design is 1/4 of the area of the original.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The accounting records of Blossom Company show the following data. Beginning inventory 3,090 units at $5 Purchases 7,930 units a
meriva

Answer:

The cost of goods sold is 65,850

Step-by-step explanation:

FIFO Perpetual chart is attached.

FIFO Perpetual chart shows purchases, sales and balance of  the period.

The cost of goods sold is:

3,090 units x $5=$15,450

6,300 units x $8=$50,400

Total=65,850

Download xlsx
6 0
3 years ago
A line passes through points (0,k) and (2,0) and has a slope of -1.5.
Contact [7]

Answer:

The equation of the line is y = -1.5x + 3

The y-intercept is (0,3)

The value of k is 3.

Step-by-step explanation:

y - 0 = -1.5 (x - 2)

y = -1.5x + 3

4 0
3 years ago
Ms. Houston's fifth grade class is going to A museum the class raises $68 for the trip transportation to the museum cost $40The
damaskus [11]
68-40=28
28/4=7
therefore, 7 is your answer
(Hope it helps my friend ^_^)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The sum of the measures of the interior angles of the parallelogram is 360°. Write and solve an equation to find the value of th
    14·1 answer
  • What is the difference between standard and factored form?
    11·1 answer
  • Which of the following is the correct factored form of the given equation?
    5·2 answers
  • Due to fire laws no more than 720 people may attend a performance at metro auditorium. the balcony holds 120 people. there are 3
    11·2 answers
  • What is the difference of 23x and 9x
    14·2 answers
  • When 9^2/3 is written in simplest radicsl form, which value remains under the radical? 3 6 9 27
    15·2 answers
  • At the start of the napkin aisle, you see
    7·2 answers
  • A student can walk to school in 3/4 of an hour. She can ride to school in 1/6 of that time. What fraction of an hour does it tak
    7·1 answer
  • Find the surface area of a rectangular prism with the length of 8cm, width of 2.5cm and height of 3cm
    12·1 answer
  • Substitution 4x+y=-5 -2x-8y= -20
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!