Answer:
$1.25
Step-by-step explanation:
.25 + .25= .50
$1.00 + $1.00 = $2.00
$2.00 + .50 = $2.50
$2.50 / 2 = $1.25 per liter
144 = 64 + 20x
144 - 64 = 20x
80 = 20x
<u>4 = x</u>
Correct answers are
B = y-2=2/3(x+3)
D = 2x-3y=-12
A = y=2/3x+4
x =4
2/3(x-7)= -2
Multiply each side by 3/2 to clear the fractions
3/2 * 2/3(x-7)= -2 *3/2
x-7 = -3
Add 7 to each side
x-7+7 = -3+7