1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex Ar [27]
3 years ago
7

You bought a two liter container of cooking oil for $2.50. What is the cost per liter?

Mathematics
2 answers:
Jobisdone [24]3 years ago
8 0

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

.25 + .25= .50

$1.00 + $1.00 = $2.00

$2.00 + .50 = $2.50

bearhunter [10]3 years ago
4 0

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

$2.50 / 2 = $1.25 per liter

You might be interested in
Please help asap please
Rama09 [41]

Answer:

144 = 64 + 20x

144 = 64 + 20x

144 - 64 = 20x

80 = 20x

<u>4 = x</u>

5 0
3 years ago
Each week you drive 150 miles.your car gets 25 miles to the gallon and gas prices are 3 per gallon.how much gas money will you s
Lubov Fominskaja [6]
You will spend 21 dollars each week
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
4x – 8 = 12<br> 4x - 8 + 8 = 12 + 8<br> 4x = 20<br> 20<br> h
iogann1982 [59]
X=5, if that’s what you’re solving for
6 0
2 years ago
Which of the following is a correct equation for the line passing through the point (-3,2)and having slope m=2/3
natta225 [31]

Correct answers are

B = y-2=2/3(x+3)

D = 2x-3y=-12

A = y=2/3x+4

5 0
3 years ago
What is the solution? 2/3(x-7)= -2
koban [17]

Answer:

x =4

Step-by-step explanation:

2/3(x-7)= -2

Multiply each side by 3/2 to clear the fractions

3/2 * 2/3(x-7)= -2 *3/2

x-7 = -3

Add 7 to each side

x-7+7 = -3+7

x =4

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find all the missing sides or angles in each right triangles
    11·1 answer
  • Paula bought a jacket on sale for $6 less than half its original price. She paid $36 for the jacket. What was the original price
    13·1 answer
  • How do i find axis of symmetry
    13·1 answer
  • 17−2p=4p+5 so what does p equal
    6·1 answer
  • The question is asked of the photo
    8·1 answer
  • Please help!!
    11·1 answer
  • What is x2-4x=2x+24 equal to 0
    12·1 answer
  • Find the perimeter. Simplify your answer.
    13·1 answer
  • Factiorize; y*2-4,is the question​
    5·1 answer
  • What are some examples from science and engineering where a quadratic is used but is not a function?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!