1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stels [109]
3 years ago
14

Is this right? Im trying to make sure i get this correct so could you guys please help me tysm very much appreciate it.

Mathematics
1 answer:
xxTIMURxx [149]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

l = 14

Step-by-step explanation:

The perimeter of a rectangle is

P =2(l+w)

The width is x-6

w = x-6

The length is 8 units longer than the width

l = w+8

l = x-6+8

l = x+2

We can substitute this into the equation for Perimeter, which is given as 40

40 = 2(x+2 + x-6)

Combine like terms

40 =2 (2x-4)

Divide by 2

40/2 = 2/2 (2x-4)

20 = 2x-4

Add 4 to each side

20+4 =2x-4+4

24 = 2x

Divide by 2

24/2 =2x/2

12=x

We want to know the length

l = x+2

l =12+2

l = 14

You might be interested in
I don’t remember can somebody’s
muminat

your answer willl be 12.44

Have a great day!

<3

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What percent of 50 is 36?
mihalych1998 [28]
50% of 36 means a half of 36 which is 18
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
62.52=27.39+t this is 7th grade math! plsss help!!1
Tju [1.3M]

Answer:

Hope it helps you friend

and please mark me as

BRAINLIEST

6 0
2 years ago
Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples? *
mario62 [17]

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

3.6/3=1.2

you would divide for the unit rate or in other words simplify it.

7 0
2 years ago
Which list of numbers is in order from least to greatest?
laiz [17]

Answer:

its A 22%

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • I’m not sure how to do this I’m confused please help guysssss
    7·2 answers
  • Please help with all need for my homework
    13·2 answers
  • When the weight of apples is increased by a factor of 4, by what factor does the total cost increase?
    14·2 answers
  • The average of −8 and 7<br> according to my online hw thingy 1/2 is incorrecto
    14·1 answer
  • Anna is buying 2/5 of a pound of beans for dinner mercy is buying 7/4 the amount of beans that Anna is buying how many pounds of
    5·1 answer
  • Solve please.............. . .
    8·1 answer
  • Jolene earned a 75% on her last quiz. If there were 8 questions, how many did she answer correctly
    15·1 answer
  • I need help with this asap pleaseee!!!!! it’s area and perimeter of rectangle parallelograms
    10·1 answer
  • Which of the following is an example of a theorem?
    14·1 answer
  • Please answer ASAP<br> Thank you so much!!!!!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!