1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
devlian [24]
2 years ago
14

Oregon Outfitters issues 1,700 shares of $1 par value common stock at $20 per share. Later in the year, the company decides to p

urchase 240 shares at a cost of $19 per share.
Required:
a. Record the original issue of the 1,700 shares.
b. Record the purchase of 240 shares
c. Record the entry if Oregon Outfitters resells the 240 shares of treasury stock at $27 per share.
Business
1 answer:
k0ka [10]2 years ago
3 0

Answer:

A. Dr Cash $34,000

Cr Common Stock $1,700

Cr Paid in capital in excess of par-Common Stock $32,300

B. Dr Treasury stock $4,560

Cr Cash $4,560

C. Dr Cash $6,480

Cr Treasury stock $4,560

Cr To Paid in capital-Treasury stock $1,920

Explanation:

a. Preparation of the journal entry to Record the original issue of the 1,700 shares

Dr Cash $34,000

(1,700 shares × $20)

Cr Common Stock $1,700

(1,700 shares × $1)

Cr Paid in capital in excess of par-Common Stock $32,300

($34,000-$1,700)

(Being issue of common stock is recorded)

b. Preparation of the journal entry to Record the purchase of 240 shares

Dr Treasury stock $4,560

(240 shares × $19 per share)

Cr Cash $4,560

(Being repurchase of treasury stock is recorded)

C. Preparation to record the Journal entry if Oregon Outfitters resells the 240 shares of treasury stock at $27 per share.

Dr Cash $6,480

(240 shares × $27 per share.)

Cr Treasury stock $4,560

(240 shares × $19 per share)

Cr To Paid in capital-Treasury stock $1,920

($6,480-$4,560)

(Being reissue of treasury stock is recorded)

You might be interested in
Prior to entering the Eastern European markets, Procter & Gamble assessed the strengths and weaknesses of possible competito
Neporo4naja [7]

Answer

B. Analyzing the external environment

Explanation:

The action of Procter and gamble can be classified as analyzing the external environment.

The external environment of a business are those factors outside the business organisation that is capable of influencing the decision and actions.  The external environment factors includes economic factors, competitors, social - cultural factors etc.

The action of Procter and gamble of assessing the strength and weakness of his competitors prior to its entrance into the Eastern European market will assist the firm to identify the opportunities that it can leverage on in terms of the weakness of its competitors  and  and how well it can best improve its own services in other to match or surpass the strength displayed by its competitors

7 0
3 years ago
Which best describes the similarity and differences between the Construction pathway and the Maintenance/Operations pathway?
Naddika [18.5K]

Answer:

into how many geographical region Nepal has divided? describe them in a few line

8 0
3 years ago
Palmer Corp. is considering the purchase of a new piece of equipment. The cost savings from the equipment would result in an ann
Bas_tet [7]

Answer:

25%

Explanation:

Accounting rate of return =( Net income from investment ÷ Cost of investment ) × 100

Net income from investment = $100,000

Cost of investment = $400,000

Required rate of return = ($100,000 / $400,000 ) × 100

= 0.25 × 100

= 25%

7 0
2 years ago
Which is the best answer
Ipatiy [6.2K]
The answer would be between A and D.
3 0
3 years ago
Garcia Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials of $100, direct labor of $30, and variable overhead of $45
jeka57 [31]

Answer:

Selling Price per unit = $287.5 per unit

Explanation:

Provided quantum of sales = 10,000 units

Cost statement for 10,000 units

Direct material = $100 \times 10,000 = $1,000,000

Direct Labor = $30 \times 10,000 = $300,000

Variable Overhead = $45 \times 10,000 = $450,000

Fixed Overhead Costs = $635,000

Fixed Selling and administrative Cost = $115,000

Total = $2,500,000

Add: Profit mark up 15% = $375,000

Total Selling Value = $2,875,000

Selling Price per unit = $2,875,000/10,000 = $287.5 per unit

6 0
3 years ago
Other questions:
  • The present value of an annuity considers which of the following factors? I. the timing of each cash flow II. the amount of each
    5·1 answer
  • Which of the following actions ha NO impact on your credit score
    10·2 answers
  • The difference between a divine command view and authoritarian view is that the authority figure is different. true or false?
    6·1 answer
  • Suppose that Jay-Z and Beyonce are duopolists in the music industry. In January, they agree to work 47. ether as a monopolist, c
    9·1 answer
  • HOW PERFECTLY COMPETITIVE FIRMS MAKE OUTPUT DECISIONS?
    5·1 answer
  • On January 1, a company issued 3%, 20-year bonds with a face amount of $80 million for $69,057,808 to yield 4%. Interest is paid
    9·1 answer
  • You have $7,863 you want to invest for the next 34 years. You are offered an investment plan that will pay you 11.8 percent per
    15·1 answer
  • Lambda Computer Products competed for and won a contract to produce two prototype units of a new type of computer that is based
    12·1 answer
  • Assets are financed by creditors and owners. At 1/29/2021, approximately what percentage of Dollar General’s assets are financed
    9·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLIEST!!!! How might a mixed economy guard against the risks and disadvantages associated with market and comman
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!