1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Serga [27]
3 years ago
12

What is the vertex of the graph of y = 2(x - 3)2 + 4?

Mathematics
1 answer:
Dvinal [7]3 years ago
7 0

Answer:

(3, 4)

Step-by-step explanation:

vertex is (h, k)

this equation is written in the form of

y = a(x -h) +k

which is why the vertex is (3, 4)

You might be interested in
F(x) = 2x² + 8x Find f(-1)​
inysia [295]

Answer:

-6

Step-by-step explanation:

2(-1)^2 + 8*-1 = 2*1+8*-1=2-8=-6

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help again :/
Kobotan [32]

Answer:

Hola

Step-by-step explanation:

Well if this is based off the first thing I answered, then 1. C

as I told you before, every time the x axis values go up one, the y values go up by x2 (aka times 2). Therefore it’s C.

2. It is linear because the unit change (amount it goes up aka slope) is the same since it’s alway x2. Hence the line on a graph would look linear

8 0
3 years ago
Sunflower produce approximately 50 seeds per flower. If one ounce of sunflower seeds contain an average of 72 seeds, how many fl
ra1l [238]

Given :

Sunflower produce approximately 50 seeds per flower.

If one ounce of sunflower seeds contain an average of 72 seeds.

To Find :

How many flowers are needed to produce 2 pounds of seeds.

Solution :

1 pound = 16 ounces .

So , 2 pound = 32 ounces .

Number of seeds in 2 pounds of seeds, n = 32×72 = 2304 .

Number of flowers are :

N=\dfrac{2304}{50}=46.08

So , approximate number of flower required are 46.

Hence, this is the required solution.

5 0
3 years ago
Write an expression to represent:<br> 6 times the difference of 5 and 2.​
Keith_Richards [23]

Answer:

See below

Step-by-step explanation:

The difference of 5 and 2    

    5-2    <=====   now multply it by 6

6 x (5-2)

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
which is the better deal to buy vegetables at a supermarket? $2.45/2.5lb of potatoes or $0.98/lb of potatoes
Karo-lina-s [1.5K]
If you take 0.98 and multiply by 2.5 you get 2.45 so there is no better deal. ☺
3 0
4 years ago
Other questions:
  • Javier's insurance company pays for 70% of the cost of an ambulance ride. after he pays a $150 deductible. The ambulance ride co
    11·1 answer
  • Are rational numbers always, sometimes or never natural numbers?
    7·1 answer
  • Match each retirement planes to it's description​
    11·2 answers
  • What is the answer of the question below
    6·2 answers
  • How to do math about ÷​
    8·1 answer
  • 1745 can be divide by
    9·2 answers
  • What is the answer to the expression (7x- 5)
    9·1 answer
  • Which of the following mixtures will have a stronger coffee flavor? explain please thank you!!
    12·1 answer
  • Please answer eeeeeeeeeeeeeeeeeeeva
    10·1 answer
  • Complete the equation of the line through (3,-1)(3,−1)left parenthesis, 3, comma, minus, 1, right parenthesis and (4,7)(4,7)left
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!