1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lisov135 [29]
3 years ago
14

I need help with this.

Mathematics
1 answer:
I am Lyosha [343]3 years ago
3 0

Answer:

9x2 and 9x2

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Ravi lost 80 dollars from his pocket.<br>Write a signed number to represent this change.​
Mariana [72]

Answer:

x - 80

Step-by-step explanation:

Ravi had x dollars in all.

x - 80

5 0
3 years ago
Andre’s school orders some new supplies for the chemistry lab. The online store shows a pack of 10 test tubes costs $4 less than
navik [9.2K]

10t = b - 4

12b+8t = $348

This is a system of equations. I’ll be solving through substitution.

In the first equation. solving for b (the easier variable to isolate) gives you:

b = 10t + 4

Substitute this into the second equation:

12(10t+4) +8t = 348

120t+48+8t = 348

128t = 300

t = 2.34375 —> round it to the nearest cent to get 2.34 dollars

b = 10t+4

b = 10(2.34)+4

b = 27.4 dollars

4 0
3 years ago
Simplify the following expression using only positive exponents. Help please!? It has to be only positive exponents the -9/7t an
wlad13 [49]
(-9t^25) / (7t^26) = -9 / (7t)

8 0
3 years ago
42 is 9 more than 3 times a number. what is the number?
yuradex [85]
Equation: 3x+9=42

3x=42-9=33

<span>Answer: x=33/3=11


Hope this helps!!
</span>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The two polygons are similar. Find the measure of angle U.<br> 120°<br><br> 185°
mash [69]
It’s 80 for sure Ik this one
7 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help to find the answer
    5·1 answer
  • Last year, a large trucking company delivered 5.5x10^5 tons of goods with an average value of $23,000 per ton. What was the tota
    5·1 answer
  • david is filling five 3/4-quart bottles with a sports drink.his measuring cup only holds 1/4 quart.how many times will david nee
    12·1 answer
  • B) y = log2 (4" - 4)<br> find the inverse of this equation
    9·1 answer
  • What percent is equivalent to 2.5
    12·1 answer
  • An organization published an article stating that in any one-year period, approximately 10.3 percent of adults in a country suff
    6·1 answer
  • What's 2+2 WILL GIVE BRAINLIEST
    6·1 answer
  • Sara has opened her own bakery, where customers can buy three chocolate chip cookies for $2.49. a. What is the unit price? b. Wh
    12·1 answer
  • Please help!!!
    6·2 answers
  • Without graphing, determine the x-intercepts and vertex of the quadratic function f(x)=x²+11x+18. Show all of your work.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!