1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aneli [31]
3 years ago
8

Can someone please help me on 2, 3, 4 and 5 ??

Mathematics
1 answer:
beks73 [17]3 years ago
4 0
2 is a,c,d
3, none of the options are correct.
4 could be 3v + 5m
5 can be 11(2x+y)
You might be interested in
I'm stuck on this one. I'm sorry of you know everything but there are other people who can't comprehend some problems without be
Gekata [30.6K]

Answer:

Expand the brackets, and simplify.

(4t - 8/5)-(3-4/3t) = (4t +4/3t) + ( -8/5 - 3) = 5 1/3t - 23/5 = 16/3t - 23/5

5(2t + 1) + (-7t + 28) = 10t + 5 - 7t + 28 = 3t + 33

(-9/2t + 3) + (7/4t + 33) = (-9/2t + 7/4t) + (3 + 33) = -11/4t + 36

3(3t - 4) - (2t + 10) = 9t - 12 - 2t - 10 = 7t - 22

7 0
3 years ago
If m(x)=2x and n(x)=x-4 find the general rule for m(n(x))
Mice21 [21]
m(n(x))=2(x-4)=2x-8
4 0
3 years ago
D.K.G.S. and B are five points on line / • KG + GD = KD • SD + DB = SB KS + SG = KG What is the order of the points from left to
miskamm [114]

Answer: K,S,G,D,B

because KG + GD = KD => G is between K and D

SD + DB = SB => D is between S and B

KS + SG = KG => S is between K and G

=> The order of the points from left to right is   K,S,G,D,B

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
If I use 1 pound of sausage for 3/4 pound of cheese how much sausage do I need if I use 1 pound of cheese
sammy [17]

Answer:

<h2>1.33</h2>

Step-by-step explanation:

3/4 = 0.75 pound

1 : 0.75 = x : 1

x = 1 * 1 : 0.75

x = 1.33

--------------check

1 : 0.75 = 1.33 : 1

1.33 = 1.33

the answer is good

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help learning square route and decimals can anyone help me if so just answer on this and tell me websites or your advice
abruzzese [7]

Answer:

yo

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A snack food manufacturer buys corn for tortilla chips from two cooperatives, one in Iowa and one in Illinois. The price per uni
    10·1 answer
  • You are determining the mass of an object using a triple beam balance. When the pointer is lined up with the zero mark, the ride
    11·1 answer
  • doughnuts are sold in bags and cartons a bag holds 4 doughnuts and a carton holds 10 doughnuts tom buys b bags of doughnuts and
    10·1 answer
  • What is the result of converting 6 inches into centimeters
    7·1 answer
  • Evaluate the expression 4/15÷x+0.4 for x if: x=1, x=4/9, x=1 1/3. Solve for each X. I need help Will give brainliest!
    7·1 answer
  • Use Word or any application to complete this assignment. Insert the numbers below using the order given, into (a) an ordinary, u
    12·1 answer
  • If <br><br>1=3<br><br>2=3<br><br>3=5<br><br>4=4<br><br>5=4<br><br>6=?
    11·1 answer
  • A house was valued at $292,000 . Over several years, the value increased by 8%, giving the house a new value.
    6·1 answer
  • What is 9876 times 567
    6·2 answers
  • Allison’s dog is 6 pounds more than 5 times the weight of Gail’s dog. What algebraic expression could you make to find (g) which
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!