1 kg is 1,000 grams.
200 grams are 1/5 of 1000 grams, that is 1/5 of 1 kg.
Thus 200 g= 1/5 kg = 0.2 kg.
1 kg of cheese is $4.40,
so 0.2 kg of cheese is 0.2kg x $4.40/1kg=4.40 x 0.2 $= 0.88$
Answer: $0.88
Answer:
$276
Step-by-step explanation:
Create a proportion where x is the cost to refinish the larger wood floor:
= 
Cross multiply and solve for x:
3x = 828
x = 276
So, to refinish the larger wood floor, it would cost $276
Answer:
36.75
Step-by-step explanation:
First is turn the percent into a decimal which would be 0.35.
Then multiply 0.35 with 105
Finally this would equal to 36.75
Note: Hope I got it right, if I didn't I am very sorry this is all I can really do. If I did get it wrong please comment and I'll try again.
Just do 7/4 and cross multiply with 1/2
If 1.5 and 2.5 are the height and base, then just use Pythagorean theorem,