1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
egoroff_w [7]
2 years ago
12

Four ponds of banana cost $6 what is the cost per pound of bananas

Mathematics
2 answers:
Talja [164]2 years ago
4 0
1.50 a pound if 4 pounds is $6
vodomira [7]2 years ago
3 0

Answer:

1.50

Step-by-step explanation:

6÷4=1.50, 1.50×4= 6.00

You might be interested in
What digits can be in the ones place of a number that has five as a factor?
choli [55]
There can be 0s and 5s
7 0
3 years ago
A bag contains two red marbles and five blue marbles. You draw a marble, record its color, replace it, and then draw a second ma
viktelen [127]

Answer: C

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
At the ritz concert tickets for adults cost $6 and tickets for students cost $4. How many of each ticket were purchased if 480 t
Anni [7]

Answer: the number of adult tickets is 210

The number if student tickets is 270

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of adult tickets that were purchased.

Let y represent the number of student tickets that were purchased.

At the ritz, concert tickets for adults cost $6 and tickets for students cost $4. If the cost of total tickets purchased is $2340, then,

6x + 4y = 2340 - - - - - - - -1

Total number of tickets purchased is 480. This means that

x + y = 480

x = 480 - y

Substituting x = 480 - y into equation 1, it becomes

6(480 - y) + 4y = 2340

2880 - 6y + 4y = 2340

- 6y + 4y = 2340 - 2880

-2y = - 540

y = - 540/-2 = 270

x = 480 - 270

x = 210

4 0
2 years ago
Challenge A bag contains pennies, nickels dimes, and quarters. There are 50 coins in all of the
vova2212 [387]

Answer:

The bag contains $5.14

Step-by-step explanation:

18% of 50 = (.18)(50) = 9 pennies

40% of 50 = (.40)(50) = 20 dimes

2 more nickels than pennies = 9 + 2 = 11 nickels

40 coins so far, so 50 - 40 = 10 quarters

Total value:

9 x ($0.01) = $0.09  for pennies

20 x ($0.10) = $2.00 for dimes

11 x ($0.05) = $0.55 for nickels

10 x ($0.25) = $2.50 for quarters

Grand total value = $5.14

7 0
2 years ago
Write a common denominator for 1/4 and 5/6
Goryan [66]
A common denominator for 1/4 and 5/6 is 12~
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • From start to end , only horizontal or vertical steps, visiting each square at most once, so that total is 50
    12·1 answer
  • PLEASE HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    10·2 answers
  • (1.005)<img src="https://tex.z-dn.net/?f=x%5E%7B2%7D%20400" id="TexFormula1" title="x^{2} 400" alt="x^{2} 400" align="absmiddle"
    11·2 answers
  • Raise the following fractions to a higher term...
    10·1 answer
  • I WILL MARK AS BRAINLEST AND GIVE 10 POINTS!
    8·2 answers
  • John and Belinda played a nine holes of golf. John's score was 10 less than two times Belinda's score. If Johns score was 54 str
    13·1 answer
  • Amber believes triangle ABC and triangle GFE are congruent. She has recorded the measures of some of the angles and the lengths
    12·1 answer
  • Convert 14871mm to centimetres.​
    6·2 answers
  • Classify the following triangle as acute, obtuse, or right
    9·1 answer
  • Help plsss<br> It’s due in soooon
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!