43 divided by 50 equals to 0.86
15.50 for 6 lbs......15.50/6 = $ 2.58 per lb
Answer:
tough question guy needed more points to answer
Step-by-step explanation:
<h2>MARK AS BRAINLIEST </h2>
Q(p) = k/p^3 . . . . . . . . we want to find k
q(10) = k/10^3 = 64
k = 64,000
Revenue = q(p)*p = 64000/p^2
Cost = 150 +2q = 150 +2*64000/p^3
Profit = Revenue -Cost = 64000/p^2(1 -2/p) -150
Differentiating to find the maximum profit, we have
.. dProfit/dp = -2(64000/p^3) +6(64000/p^4) = 0
.. -1 +3/p = 0
.. p = 3
A price of $3 per unit will yield a maximum profit.
C and the vertex is V (6,18)