1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
amid [387]
3 years ago
8

A farmer has 30 boxes of eggs.

Mathematics
1 answer:
FromTheMoon [43]3 years ago
4 0

18:30
Simplest form- 9:15
You might be interested in
43/50 equals what decimal
snow_lady [41]
43 divided by 50 equals to 0.86
4 0
4 years ago
Almonds cost $15.50 for 6 pounds. Find the unit rate. Round to the nearest cent if necessary.
Salsk061 [2.6K]
15.50 for 6 lbs......15.50/6 =  $ 2.58 per lb
4 0
3 years ago
1. Find P (phone has internet or phone plays music) using this Venn diagram. 
yanalaym [24]

Answer:

tough question guy needed more points to answer

Step-by-step explanation:

<h2>MARK AS BRAINLIEST </h2>
3 0
3 years ago
The quantity demanded x for a product is inversely proportional to the cube of the price p for p &gt; 1. When the price is $10 p
LenaWriter [7]
Q(p) = k/p^3 . . . . . . . . we want to find k
q(10) = k/10^3 = 64
k = 64,000

Revenue = q(p)*p = 64000/p^2
Cost = 150 +2q = 150 +2*64000/p^3

Profit = Revenue -Cost = 64000/p^2(1 -2/p) -150

Differentiating to find the maximum profit, we have
.. dProfit/dp = -2(64000/p^3) +6(64000/p^4) = 0
.. -1 +3/p = 0
.. p = 3

A price of $3 per unit will yield a maximum profit.

7 0
3 years ago
Can someone PLEASE HELP I am on a unit test
Darina [25.2K]
C and the vertex is V (6,18)
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Kimberly took out a payday loan for $1500 due in 4 weeks that charged a $135 fee. What is the periodic interest rate of the loan
    12·2 answers
  • Find the slope of the line that passes through the pair of points (1/10,6) and (3/16,11/5)
    12·1 answer
  • What can you simplify 12+3(18-42)+9
    10·2 answers
  • 3/4(x+8)&gt;1/2(2x+10)​
    13·1 answer
  • Help me put this in order please help thanks
    5·1 answer
  • Use the graph to find the difference in temperature between 11 A.M. and 1 P.M. ​
    14·2 answers
  • The formula for the perimeter of a rectangle is . What is the length of the unknown side of the rectangle below, if the perimete
    13·1 answer
  • Follow me choppa_brianna on the gram
    7·1 answer
  • Solve for x when y=16.<br> 3x+7=y
    15·1 answer
  • HELP DUE SOON EMERGENCY
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!