Answer:
C
Step-by-step explanation:
Use elimination by multiplying thw whole top equation by 2. (both sides)
then cancel out y and solve for x. plug back in to get y
please mark brainliest if you found this helpful
<em>Answer:</em>
<em>$0.38 per yard</em>
<em>Step-by-step explanation:</em>
<em>Step 1:</em>
Given; A 9-yard roll of string that costs $3.42.
Required; To find the unit price
<em> Step 2:</em>
Convert $3.42 to cents

<em>Step 3:</em>
<em>Find the unit price</em>




<em>Convert to dollars</em>


Hence the unit price is $0.38 per yard.
Answer:
300
Step-by-step explanation:
you just divide the number of parts by minutes. In this case, 3600/12=300. There's your answer
(2x-3)/(2(x+2))
x cannot equal -2
Answer:
sorry i do not know the answer to this one :(SORRY):
Step-by-step explanation: