1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nataly862011 [7]
3 years ago
13

Kelko wrapped 20 gifts. Keiko wrapped 4 times as many gifts as Henry. Let be the number of gifts that Henry wrapped.

Mathematics
1 answer:
sergey [27]3 years ago
3 0

Answer:

20 = 4n

n = 5

Step-by-step explanation:

Given that :

Number of gifts Keiko wrapped = 20

Let number of gifts wrapped by Henry = n

Keiko wrapped 4 times as many gifts as Henry

Hence,

20 = 4n

The equation that relates the number of gifts wrapped is :

20 = 4n

To obtain n ;

Divide both sides by 4 to isolate n

20/ 4 = 4n / 4

5 = n

Hence,

n = 5

You might be interested in
What is the value of 1 x ÷ 5, when x = 80? enter your answer in the box.
slava [35]
Insert 80 into the equation
1(80) / 5
80/5 = 16
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Juanita a talented artist. She makes and sells t-shirts showing her art work.
liq [111]

Answer:

answer 436 tubig is water halimaw is monster ang Ganda mo Sana kaso ang height mo pang kinder

Step-by-step explanation:

answer is 436 I hope it helps

4 0
2 years ago
There are 8 states in the United States that begin with the letter “M.” If you chose a state at random, what is the probability
Goryan [66]

Answer: 8/50

Step-by-step explanation:

simplified is 4/25

4 0
3 years ago
Step by step what is 3 (x+2)+5x
lesya692 [45]

Answer:

8x+6

Step-by-step explanation:

To simplify it, the first thing you want to do is distribute the three.


So

3(x+2) = 3x+6,

So we can then add the 5x to it.

3x+6+5x

Then, Combine Like Terms

8x+6

6 0
3 years ago
A tape diagram. There are 175 Saturday tickets sold out of 100 Friday tickets sold. There are question mark Saturday tickets sol
ASHA 777 [7]

Answer:

the answer is 3,500

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Kengi buys 3 yds of fabric for $7.47 then he realizes that he needs 2 more yds. How much will the extra fabric cost?
    14·2 answers
  • What is the unit rate for 5 pounds of lunch meat for $42.50?A. $5.31 per poundB. $6.50 per poundC. $7.25 per poundD. $8.50 per p
    7·2 answers
  • Solve the following equation algebraically. Make sure you check your solutions.
    8·1 answer
  • Name the odered pair if the x-intercept is -2
    7·1 answer
  • Compare the values of the twos and the fives in 55220
    6·1 answer
  • What is the median of first 8 prime numbers? 7,9,11 or 13?
    14·2 answers
  • How would the expression x-9 be rewritten using Difference of Squares?
    9·1 answer
  • Jeremiah buys 3 lbs of cheese at $3.50
    7·2 answers
  • BRAINLIEST FOR THE CORRECT ANSWER! Algebra 1
    8·1 answer
  • Find the constant of variation when t varies directly as the square of s, and t = 64 when S = 4.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!