1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tensa zangetsu [6.8K]
3 years ago
11

Your Two-Day-Pass to a theme park is $76. This is $31 less than your uncle's Two-Day-Pass. what is the price of you uncle's pass

?
Mathematics
2 answers:
kkurt [141]3 years ago
8 0

Answer: Your uncle's pass price is $107

Step-by-step explanation: $76 + $31 = $107

Hope this helps!

PIT_PIT [208]3 years ago
7 0

Answer:

45

Step-by-step explanation:

76 - 31 = 45

You might be interested in
Find the value of x
maxonik [38]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

2x - 6 = 16 (Based on similarity)

2x = 16 + 6

2x = 22

x = 22/2

x = 11

4 0
2 years ago
In ΔABC, if AB = 10 and BC = 6, AC can NOT be equal to
Goshia [24]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

adding any two sides of a triangle is allways greater than the third side

6 0
3 years ago
Helpppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp
sukhopar [10]
They live 9 3/4 blocks away from eachother
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Slide the green dot Use the number line to plot the numbers. Then arrange
lbvjy [14]

I don't see any green dot, sorry.

6 0
2 years ago
Cydney built a display stand out of two cubes. The larger cube is 8 inches on each side. The smaller cube is 4 inches on each si
aivan3 [116]
The total area painted was 480 inches. 4 cubed is 64, 8 cubed 512. 512 +64= 576. Then you subtract two sides of the 4 inch square because the bottom is not painted and one side is pushed against the 8 inch cube. That means 576-32= 544. Then you subtract the bottom of the 8 inch cube, which means 544-64= 480.
5 0
3 years ago
Other questions:
  • A pet store surveyed three groups of 5 customers to find out how many pets the customers owned. The table shows the results of t
    15·1 answer
  • What number multiplied by itself 3 times equals -64
    8·1 answer
  • How do you change the answers into the correct number of digit?
    6·1 answer
  • $15.30 divided by 15??????
    15·2 answers
  • Indicate in standard form the equation of the line passing through the given points. R(3, 3), S(-6, -6)
    14·1 answer
  • A crayon company sells a pack of wax crayons for $5. there are 10 crayons in each pack. what is the unit price of the crayons?
    13·2 answers
  • Suppose the point (x, y) is translated vertically d units <br><br> Plzz help me with this
    9·1 answer
  • Which object is moving faster based in the graphs presented?
    7·1 answer
  • Algebra: solve for x. show work to justify your answer. ​
    7·2 answers
  • What are the x-intercepts of the graph of y = x2 + 7x + 10?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!