Cost of 6 sweets = 24p
so, cost of 1 sweet = 24p/6 = 4p
Now, cost of 5 sweets will be =4p*5 = 20p
1. figure c
2.figure b
3. figure a b and c
C because 15 is the most they have to spend so it has to be less than or equal to, then the 9.99 for the one thing and 1.19 each so u put the “s” for the amount of things
Here are 3= 7:1 28:4 56:8
X. 4/9
___. ___
1/3. 1/18
1/18x = 4/27
x = 4/27. *. 18/1 = 72/27 =8/3