1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bonufazy [111]
3 years ago
11

Mr. De Vera bought half a dozen eggs for Php 31.50. How muchdid each egg cost?​

Mathematics
1 answer:
steposvetlana [31]3 years ago
7 0

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

a half dozen is 6

31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.

those are some expensive eggs!!

You might be interested in
I need to find the missing angle and arc measures.
Marysya12 [62]

Answer:

I think slope-intercept

8 0
3 years ago
A store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Will a two ounce bag of nuts cost more than or less t
Lostsunrise [7]
2 ounce bag will cost less than $1.25

6 ounces ÷ 3 = 2 ounces

$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A restaurant adds a 20% tip to the bills of parties of 6 or more people. Suppose a server waits on five such tables. The bill
castortr0y [4]

Answer:

$218.70

Step-by-step explanation:

You need to first convert the percentage to the decimal.

20% = 0.2

Now, you need to find 20% of each bill by multiplying each bill by 0.2.

0.2(185.45) + 0.2(205.20) + 0.2(195.05) + 0.2(245.80) + 0.2(262.00)

Because of the distributive property, you can add up the bills and multiply the sum by 0.2.

0.2(185.45 + 205.20 + 195.05 + 245.80 + 262.00)

0.2(1093.50)

218.7

The waiter made $218.70 in tips.

4 0
3 years ago
Need quick answers has to show work
Zielflug [23.3K]

Answer:

Step-by-step explanation:

For some read I can’t see the pictures

8 0
3 years ago
Which graph represents the solution set to this system of equations? –x + 2y = 6 and 4x + y = 3 On a coordinate plane, a line go
erastova [34]

Answer:

On a coordinate plane, a line goes through (0, 3) and (2, 4) and another line goes through (0, 3) and (0.75, 0).

This answer almost coincide with option C. I suppose there was a mistype.

Step-by-step explanation:

The system of equations is formed by:

–x + 2y = 6

4x + y = 3

In the picture attached, the solution set is shown.

The first equation goes through (0, 3) and (2, 4), as can be checked by:

–(0) + 2(3) = 6

–(2) + 2(4) = 6

The second goes through (0, 3) and (0.75, 0), as can be checked by:

4(0) + (3) = 3

4(0.75) + (0) = 3

6 1
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the lowest common mutiple of 6 and 9
    10·1 answer
  • For what values of n is the sum (−27.1+3n)+(7.1+5n) negative?
    15·2 answers
  • What is 77/200 as a decimal in simplest form ?
    5·1 answer
  • Find the Vertical asymptotes of the graph of f
    6·1 answer
  • 8j - k + 14 when j = 0.25 and k = 1
    8·2 answers
  • Find the perimeter and area of a triangle with the vertices and (3,0) and (6,4)
    9·1 answer
  • Which is not an equation of the line that passes through the points (1, 1) and (5, 5)?
    7·1 answer
  • 6th 7th 8th
    15·1 answer
  • Determine the value of y is x is -10:<br> y=x-91+2
    5·1 answer
  • HELP!!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!