1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dezoksy [38]
3 years ago
9

COME GET 50 POINTS!!

Mathematics
2 answers:
MArishka [77]3 years ago
6 0

Answer:

Quadratic, because the height increases and then decreases.

Step-by-step explanation:

In an exponential function, the graph will either increase or decrease over the entire domain.  It does not change direction.

We can see from the table that the heights increase and then decrease; this means it cannot be an exponential function.

A quadratic function has a graph that is u-shaped.  It will start out either increasing or decreasing, and then after the maximum or minimum is reached, it changes direction.

We can see from the table that this is what the heights do; this means it is a quadratic function.

nadya68 [22]3 years ago
3 0

I think your answer is B.


You might be interested in
An amusement park sells 5 bottles of water for every
77julia77 [94]

Answer:

8 bottles of juice

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
14 points :) Please answer fast! ;D
vova2212 [387]

Answer:

x=2y+4

Step-by-step explanation:

Let

x ------> the number of dogs Larry walked

y -----> the number of dogs Kyle walked

we know that

The linear equation that represent this scenario is equal to

x=2y+4

4 0
3 years ago
Cherries cost $5 for two pounds and $7.50 for 3 pounds. a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were to grap
Debora [2.8K]
It is Constant. The cost per pound is 2.50 dollars. two would be on the x-axis, and 5 dollars would be on the y-axis. likewise, 3 would be on the x-axis, and 7.50 dollars is on the y-axis. 5 pounds would cost : $12.50
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Calculate the length.
Nataly_w [17]
A^2 + B^2 = C^2

6^2 + B^2 = 7^2

36 + B^2 = 49

B^2 = 13

B = 3.61

Leave a like and a rating!
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Subtract 15 and 4 , double the difference, and then add two-thirds
mrs_skeptik [129]
15-4 = 11

11 x 2 = 22

22 + 2/3 = 68/3
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Give the coordinates and quadrant of Point Z
    9·1 answer
  • Calculate the mid points of the line segments below using the midpoint formula given two endpoints
    11·1 answer
  • Yvonne is a salesperson who earns a fixed amount of $1,850 per month. She also earns a commission of 4% on the amount of goods t
    11·1 answer
  • .:$$:$;&4&4’xkekekenfnejeidndndj HELPPP
    8·2 answers
  • the city of luckett is pilling rock salt for use during ice storms. if the pile from last year is 29 feet high and 14 feet are a
    8·1 answer
  • Using the following image, solve for x.
    13·1 answer
  • A light bulb consumes 9900 watt-hours in 5 days and 12 hours. How many watt-hours does it consume per day?
    12·1 answer
  • PLS HELP MEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
    9·1 answer
  • The zookeepers spent $6,295 on the animals food this month.They had a budget of $12,000.How much money do they still have left?​
    14·1 answer
  • What is the solution of x2+49 = x+5?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!