1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elodia [21]
3 years ago
10

Cassie purchased 8 pounds of apples for $14.88 how much does one pound cost

Mathematics
1 answer:
masya89 [10]3 years ago
5 0

Answer:

1.68

Step-by-step explanation:

14.88/8=1.68

You might be interested in
Some one please help me fast!!
Pie

Answer:

A) 10^23

Step-by-step explanation:

if bases are the same and you're multiplying then:

keep the base and add the exponents

8 0
2 years ago
In right triangle ABC, <br> A. 30 <br> B.45<br> C.60<br> D.75
AnnyKZ [126]
Is there a picture to show it?
5 0
2 years ago
Multiply 4(x+6)/(x−2)⋅(x+10)/24(x+6)
liq [111]

Answer:

Step-by-step explanation:

4(x+6)/(x-2)*(x+10)/24(x+6)

First we do 4(x+6)

4x+24

Then we do 24(x+6)

24x+144

So we plug it in

4x+24/x-2*x+10/24x+144

5 0
3 years ago
Help with this question(will gove thanks and brainlist)(Your suppose to determine the pattern and then fill in the 3 blanks)
Savatey [412]

Answer:

Step-by-step explanation

1.  8/9, 9/9, 10/9

2.  1/64, 1/128, 1/256

3.  -39, -48, -57

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
If M is the Midpoint of line AB, what can you<br> conclude?<br> А<br> M<br> B В
USPshnik [31]
Bb because I guess on it
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the statements is true for the two equations below?
    9·1 answer
  • What value of r makes the equation true? r 0.12 = 0.20
    5·1 answer
  • a gold bar that is 16 centimeters by 2.5 centimeters by 5 centimeters has a density of 19.3 grams per cubic centimeter. what is
    9·2 answers
  • A cooler is filled with different juices. There are 24 bottles of juice: 6 orange juice, 4 apple juice, 2 cranberry juice, and 1
    5·1 answer
  • 1. Renting a bicycle at a local Bike shop costs $30 for the first day and $10 for each additional day.
    8·1 answer
  • Find the value of Y<br> .....
    12·1 answer
  • Estimate the quotient: 0.233 ÷ 0.047 ASAP this is my lats question pls help
    12·1 answer
  • John bought 3 pineapples and 2 watermelons for $8.50. Sue bought 2 pineapples and 4 watermelons for $13.00. Write and show a sys
    12·1 answer
  • Find the ratio, pls answer quick​
    13·1 answer
  • How many solutions does the equation 3n + 5 (n-4) = 9n -5 have
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!