1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lapo4ka [179]
3 years ago
11

What is your sister’s total cost under each of the two plans?2. Suppose your sister doubles her monthly usage to 3,500 minutes a

nd sends 3,300 texts. What is your sister’s total cost under each of the two plans?
Mathematics
1 answer:
chubhunter [2.5K]3 years ago
7 0

Answer:

(1) The total cost under Plan A is <u>$92</u> and the total cost under Plan B is <u>$515</u>.

(2) The total cost under Plan A is <u>$92</u> and the total cost under Plan B is <u>$1,030</u>.

Step-by-step explanation:

<u><em>The question is incomplete, so the complete question is below:</em></u>

A\ cell \ phone \ company\  offers\  two \ different \ plans.

Plan\ A\ costs\ \$92\ per\ month\ for\ unlimited\ talk\ and\ text.\ Plan\ B\ costs \ $0.20\ per\ minute\ plus\ \$0.10\ per\ text\ message\ sent.You\  need \  to\   purchase \  a \  plan \  for\   your \  14-year-old \  sister.Your\  sister\  currently \ uses\  1,750 \ minutes\  and \ sends\  1,650 \ texts\  each \ month.(1) What\  is\   your \  sister's\   total\   cost\   under \  each\   of\   the\   two\   plans?

(2) Suppose\  your\  sister\  doubles\  her\  monthly\  usage \ to\  3,500\  minutes \ and\  sends\  3,300 \ texts.What \ is \  your  \ sister's \  total \  cost \  under \  each \  of  \ the \  two \  plans?

Now, to find (1) total cost for each of the two plans. (2) Total cost under each of the two plans, if sister doubles her monthly usage to 3,500 minutes and sends 3,300 texts.

<h3>(1) </h3>

As, the Plan A is for unlimited talk and text

Cost of the Plan A = $92.

<u><em>Now, to find the cost under Plan B:</em></u>

According to question:

Rate of call per minute is $0.20 and per text is $0.10.

Calls she uses currently is 1,750 minutes and text 1,650.

<u><em>So, to get the cost of Plan B:</em></u>

0.20\times 1750+0.10\times 1650

=350+165

=515.

Thus, Plan B costs $515.

<h3>(2)</h3>

<u><em>Now, to get the total cost as, sister doubles her monthly usage to 3,500 minutes and sends 3,300 texts.</em></u>

As, the Plan A is same in both cases and is for unlimited text and calls.

So, cost of Plan A = $92.

As, the monthly usage is double.

Calls in minutes are 3,500.

Texts are 3,300.

<u><em>Now, to get the total cost under Plan B:</em></u>

0.20\times 3500+0.10\times 3300

=700+330

=1030.

Hence, the cost of Plan B = $1,030.

Therefore, (1) The total cost under Plan A is $92 and the total cost under Plan B is $515.

(2) The total cost under Plan A is $92 and the total cost under Plan B is $1,030.

You might be interested in
The black graph is the graph of
Shtirlitz [24]

Answer:

do you have a picture of the Graph?????

3 0
3 years ago
URGENT!!<br> The difference between the roots of the quadratic equation x2−12x+q=0 is 2. Find q
Tasya [4]

Answer:

-24

Step-by-step explanation:

substitute by 2

2²-12×2+q=0

q=-24

8 0
3 years ago
The length of the garden is 11 yards.The width of the garden is 8 yards. Select all of the expressions that chole could use to f
Sati [7]

Answer:

The length of the fence is 38 yards

These are the expressions

1. Perimeter = 2l+ 2w

2. Perimeter = 2(l+w)

Step-by-step explanation:

This problem bothers on the mensuration of flat shapes, a rectangle.

The length of the fence is the perimeter of the garden which is the expression that Chole could use

1. Perimeter = 2l+ 2w

2. Perimeter = 2(l+w)

Given data

Length = 11 yards

Width = 8 yards

Perimeter = 2(11)+ 2(8)

Perimeter = 22+16

Perimeter = 38 yards

3 0
3 years ago
IF A=[2,4] and B=[0,3] then BUA=?​
Semenov [28]

Answer:

it equal:

answer is : [0234]

6 0
3 years ago
5 1/2 divided by 100
gladu [14]
The answer would be 0.055
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Someone help meeee lollll
    12·1 answer
  • What will the new position of <br>the given point (3,-5) after<br>reflection across the y-axis?​
    15·1 answer
  • How do I add and subtract unlike fractions
    5·2 answers
  • Find the unit rate: $9.60 for 8 cans.<br><br> $ per can
    6·2 answers
  • A realtor makes 3% commission. What is the commission on a 200,000 house? Show work.
    6·2 answers
  • Use the graph of the scatter plot to answer the question.
    7·2 answers
  • What is 2x+5=17<br> need step by step explanation
    12·2 answers
  • There is a bag filled with 5 blue and 4 red marbles.
    15·1 answer
  • 9 = n – 4pppppppllllllllsssssssssss help
    14·2 answers
  • tressa's home is 4/5 mile from school. anton's home is 3/5 mile from school. how many times the distance from anton's home to sc
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!