1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anna [14]
3 years ago
10

Please answer quick please

Mathematics
1 answer:
GaryK [48]3 years ago
3 0
Lin is older by 3 years. 5-2=3
You might be interested in
Do the following setm of lengths form a right triangle 36,77, 85
xxTIMURxx [149]

Answer:

They can make a right traingle because both sides of the equation are equal these lengths do form a right triangle.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Price-club sells a 12-ounce package of spaghetti noodles for $3.44 and Shop Mart sells a 2-pound box of spaghetti noodles for $8
Eva8 [605]

The unit price per ounce at Price club is $0.29 and the unit price per ounce at Shop Mart is $0.26

Step-by-step explanation:

Price of 12 ounce package at Price Club = $3.44

Unit rate per ounce = \frac{Price\ of\ package}{Weight\ of\ package}

Unit rate per ounce = \frac{3.44}{12} = \$0.29

Price of 2 pound box at Shop Mart= $8.35

1 pound = 16 ounce

2 pound = 16*2 = 32 ounces

Unit rate per ounce = \frac{Price\ of\ package}{Weight\ of\ package}

Unit rate per ounce = \frac{8.35}{32} = \$0.26

The unit price per ounce at Price club is $0.29 and the unit price per ounce at Shop Mart is $0.26

Keywords: unit rate, division

Learn more about division at:

  • brainly.com/question/4401748
  • brainly.com/question/4459688

#LearnwithBrainly

5 0
3 years ago
What does 7^x=21 in a logarithmic equation
Leviafan [203]
Loga x=n ⇔ a^n=x
log₇ 21=x

x=log ₇ 21
x=ln 21 / ln7=1.564575034...

Answer: x=log₇ 21
8 0
3 years ago
What multiplys to -90 and adds to 9?
vagabundo [1.1K]
The answer would be 3
3 0
3 years ago
Plz help ASAP with Question 14
Yuliya22 [10]

Answer:

5000 cubic ft is the correct answer

8 0
3 years ago
Other questions:
  • For the following, work each by hand showing all steps. (4 points each)
    15·1 answer
  • Need Help 2 & 3 with inequalities!!!
    13·1 answer
  • Graph the function. Describe its position relative to the graph of the indicated function
    8·2 answers
  • Convert the following:<br> 22 tons is equivalent to<br> kilograms
    10·1 answer
  • Determine the ordered pair that satisfies the equation, -5x + 3y = 7.
    10·1 answer
  • Maria walked 3 km west and 4 km south calculate how far she is from her starting point.
    13·1 answer
  • Question for the kids orrr?
    9·1 answer
  • If a = 5 and b=2 then find the value of - 2ab and - 3a+b
    12·2 answers
  • Triangle JKL and triangle MNP are similar.
    15·1 answer
  • Which table represents a linear function?<br> Please hurry I have to finish this soon!
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!