1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maru [420]
2 years ago
15

I need help on this! 20 points! (I have been working for hours)

Mathematics
1 answer:
katovenus [111]2 years ago
3 0
It would 28 days so it would be 8.4 I think this right hope this helps
You might be interested in
NEED HELP FAST WILL GIVE BRAILYIST What is the solution to Negative 1 minus 7?<br><br> –8 –6 6 8
kirza4 [7]

Answer:

-8

Step-by-step explanation:

took the test

6 0
3 years ago
What is the area of the sector of the circle below, if the radius is 5 m. and the central angle &lt; AOB measures 88 °. (round a
MariettaO [177]

Answer:

b 19.2

Step-by-step explanation:

a = \pir^{2} for a circle.  We do not want to find the area for a whole circle.  We only want to find the area for part of a circle.  a hole circle is 360 degrees.

a = \frac{88}{360}\pir^{2}

a = \frac{88}{360}\pi(5^{2})

a = 19.2 rounded.

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Simplify 50/110 please help me I don’t know
kramer

Answer: 50/110 simplified is 5/11

Step-by-step explanation:

50/110

50/10=5

110/10=11

5/110=5/11

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is a congruent transformation?
erik [133]
In mathematics it’s another term for isometry
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tom earned $72 walking dogs for 6 hours. How many total hours will it take tom to earn $96 in all? Solve using unit rates
slava [35]

Answer:

8 hours

Step-by-step explanation:

Step one:

Given data

Tom earned $72 walking dogs for 6 hours

amount earned = $72

time taken = 6 hours

Required

The time taken to earn $96

Step two:

let us find the unit rate of his earning

unit rate = 72/6

= 12 per hour

 

In 1 hour Tom earns $12

in x hours he will earn $96

cross multiply we have

96*1= 12x

divide both sides by 12

x= 96/12

x=8 hours

3 0
3 years ago
Other questions:
  • donte bought a computer that was 20%off the regular price of $1,080. if an 8% sales tax was added to the cost of the computer, w
    12·1 answer
  • G(n)=n^2+4^n; fine g(2)
    11·1 answer
  • May u help me with problem because i dont understand it
    12·1 answer
  • a storage tank has the dimensions shown below how many storage tanks are needed to contain 60000 cubic meters of liquid
    12·1 answer
  • The diagonals of rectangle nopq intersect at point r. if oq=2(x+3) and pr=3x-5, solve for x.
    12·2 answers
  • What’s the answer to this problem?
    15·1 answer
  • I need help I'm not good in math
    11·1 answer
  • A rectangular prism has a volume of 80 m3. What is the length of the rectangular
    13·2 answers
  • Marcos instaló un antivirus en su teléfono que se actualiza cada 4 días, otro en su Tablet que se actualiza cada 6 días y otro e
    15·1 answer
  • Given g(x) = (2x - 1), what is the value<br> of g(8)?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!