1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kari74 [83]
3 years ago
8

You work delivering food for a local farmer. You sell eggs from the farm at a price of 3 for $2.00, 6 for $3.50, 12 for $6.00, a

nd 24 for $13.00. What is the best deal for buying eggs?
A.
3 eggs for $2
B.
6 eggs for $3.50
C.
12 eggs for $6.00
D.
24 eggs for $13.00
Mathematics
1 answer:
Brut [27]3 years ago
6 0

Answer:

The 12 egg offer.

Step-by-step explanation:

Find the unit price for each. Then make them common denominators. Like 3 eggs for 2 dollars is for 1 egg, 2/3 dollars. After getting the unit price for all of them, get the common denominators of 24. Then we see which numerator is the lowerst, since we want the lowerst price. We find 12/24, or the 12 egg offer.

You might be interested in
Please help me !! ASAP!
Anettt [7]

Answer:

3√265

Step-by-step explanation:

The distance between the given points is √265. If all the side are the same length on an equilateral triangle, then the perimeter is 3 times as long.

3 0
2 years ago
help please i'll give brainliest if you give me the answers to all if you scam me your getting reported
LiRa [457]

Answer:

Step-by-step explanation: I just answered for you?

8 0
2 years ago
How do you do this?????????????
uranmaximum [27]
Hey there!

To find the value of an angle in a triangle, you need to add the 3 angles. You have angles with 55 degrees, 65 degrees, and x degrees. Put this into an equation. The equation would be 55+65+x=180. Simplify to get 120+x=180. You need to isolate x, so subtract 120 from both sides to get x=60. So the value of x is 60 degrees.

I hope this helps!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Last month, a car dealership sold 376 new cars.
Elena-2011 [213]

as per as I can think the answet will be 38

please give me brainliest if my answer is correct

3 0
3 years ago
Tyler built a doll house for his sister. The lateral edge of the roof is 13 inches and the dimensions of the base of the house i
melamori03 [73]
I think it is 5616 I times 13 18 24
5 0
3 years ago
Other questions:
  • If d = the number of dogs, which variable expression represents the phrase below? the sum of the number of dogs and the 6 cats.
    6·2 answers
  • In parallelogram LMNO, what are the values of x and y?
    14·2 answers
  • Pls help me !!! Thank you
    5·1 answer
  • 2|3xy-4|+x if x= -2 and y = 4
    15·2 answers
  • If s(x) = x - 7 and t(x) = 4x2 – X + 3, which expression is equivalent to (tºs)(x)?
    7·1 answer
  • Which choice is equivalent to √10*√5?<br> A. 5√2<br> B. 25√2<br> C. 5√10<br> D. 2√5
    11·1 answer
  • If Lupe walk 0 miles, he will earn $50 for his library fundraiser just by signing up to help. But if Lupe walks 1 mile, he will
    14·1 answer
  • When solving quadratic equation, what do the X value stand for as it relates to plotting the graph of the equation?
    6·1 answer
  • I need help with these problems
    9·1 answer
  • The fraction 64/72 is a
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!