1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oee [108]
3 years ago
13

Help me please ...........

Mathematics
1 answer:
Llana [10]3 years ago
6 0

Answer:

D.

\sqrt{384}

Step-by-step explanation:

\sqrt{384}

\sqrt{192 \times 2}

\sqrt{96 \times 2 \times 2}

2 \sqrt{48 \times 2}

2 \sqrt{24 \times 2 \times 2}

2 \times 2 \sqrt{12 \times 2}

4  \sqrt{6 \times 2 \times 2}

4 \times 2 \sqrt{6}

8 \sqrt{6}

Therefore Option D is correct..!

You might be interested in
A store marked up the cost of a $40 pair of
choli [55]

Answer:

$39.10

Step-by-step explanation:

$40 * 1.15 = $46

$46 * 0.85 = $39.10

7 0
3 years ago
Mark bought a plane ticket for $234, which was 80% of the original price. How much was the original price?
Sever21 [200]
The original price was $421.20.
3 0
3 years ago
What is the equation of the least squares regression line for the data set?
Rus_ich [418]

hey the answer is y=1.862x−0.138 just took the test!

5 0
3 years ago
All functions have a domain and a range.<br> True<br> False
Elza [17]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

The definition of the function is a relation with exactly one x for each y. x is the domain, and y is the range, so all functions have a domain and a range.

6 0
3 years ago
Compare one third to sixths
zhuklara [117]
In one third you would need 12 one thirds to make a whole sixth
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose we want a 90% confidence interval for the average amount spent on entertainment (movies, concerts, dates, etc.) by fresh
    10·1 answer
  • Find the measure of angle x in the figure below:<br><br><br> A:35<br> B:48<br> C:69<br> D:78
    14·1 answer
  • If Greg purchased 6 cups of yellow paint for $54, what is the unit price per cup of yellow paint?
    10·1 answer
  • What do I do in all of them!?! Plz help me!!!
    5·2 answers
  • What is z?<br> Z/100= 6/4
    11·2 answers
  • Quick I need to finish this in 5 minutes****only fractions
    8·1 answer
  • A train travels 25 miles in 20 minutes. What is the train speed in miles per hour?
    5·2 answers
  • hi, if your looking for extra points (50+) and brainiest here is ur chance, answer this question correctly plz
    15·2 answers
  • I just need help on 4​
    10·1 answer
  • What is the length of the missing leg? If necessary, round to the nearest tenth.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!