1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hichkok12 [17]
3 years ago
5

What’s the line of y= -1/2x+2

Mathematics
1 answer:
lord [1]3 years ago
4 0

Answer:

A picture of the graph is attached

Step-by-step explanation:

You might be interested in
1/3 of the fish in the tank are snappers. 2/9 of the fish are catfish and the rest are goldfish. There are 40 goldfish in the ta
Paraphin [41]

<u>Find fraction of snappers and catfish:</u>

1/3 + 2/9 = 3/9 + 2/9 = 5/9


<u>Find fraction of goldfish:</u>

1 - 5/9 = 4/9


4/9 = 40 goldfish

1/9 = 40 ÷ 4 = 10

9/9 = 10 x 9 = 90


Answer: 90 fish in the tank


3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s the answer for y= (x-2)^2 +2 {x&lt;4.5}
stealth61 [152]

Answer:

x<4.5

Step-by-step explanation:

y =(x-2)^2 +2 {x<4.5}

add the power and then divide by 2 you get 4.5

8 0
3 years ago
Alliya spent $6.70 on 12 pencils at the store. Her cost included $0.46 sales tax. How much did each pencil cost? Enter your answ
Kay [80]
Im pretty sure the answer is .52 I got this by subtracting the toatl by the sales tax and then dividing that total by how many pencils were bought : 6.70-.42=6.24, 6.24/12=54
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the answer in numeric form?
kondor19780726 [428]

Answer:

x=11. 38 degrees; 52 degrees

Step-by-step explanation:

90+6x-14+3x+5=180

81+9x=180

9x=99

x=11

38 degrees, 52 degrees

8 0
3 years ago
The Gourmet Bakery sells cooks for $2 each and cupcakes for $4 each. A total of 110 desserts are sold, and the total profit made
Anettt [7]

Answer:

x = 63

y = 47

Step-by-step explanation:

Given that the number of cookies sold is x and that of cupcakes i y, we have:

x + y = 110

2x + 4y = 314

Please see the image for the detailed steps.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • ② The complement of an<br> angle. is 10 more<br> than 3 times the<br> angle. Find both
    11·1 answer
  • Intr-o clasa snt 35 de elevi .nr fete este egal cu 75 la suta din nr baietilor .aflati nr baietilor
    11·1 answer
  • jerald jumped from a bungee tower. if the equation that models his height in feet is h=-16t^2 729, where t is the time in second
    6·2 answers
  • Pleas help me !!!!!!!!
    15·2 answers
  • What equation is perpendicular to 4y=3x-8 and passes through (-12,7)
    15·1 answer
  • Help please!! Whoever is right will get brainliest!
    6·1 answer
  • 6 pounds of potatoes cost $11.34. What is the unit price?
    14·1 answer
  • Please look at the image
    7·1 answer
  • What is an alternate interior angle
    7·2 answers
  • 35 − 2n = 69n pls answer rn
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!