1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lorico [155]
3 years ago
15

1. What is the equation of the vertical line that passes through the point (3, 4)?

Mathematics
1 answer:
Natasha_Volkova [10]3 years ago
5 0

Answer:

1. the Equation of vertical line=> x=3

2. the Equation of horizontal line

=> y = 4

You might be interested in
40 points!!<br> What's the equation for this ellipse?
Ostrovityanka [42]

Answer:

  (x +5)²/4 +(y +8)²/36 = 1

Step-by-step explanation:

The equation of an ellipse with center (h, k) and semi-axes "a" and "b" (where "a" is in the x-direction and "b" is in the y-direction) can be written as ...

((x -h)/a)² +((y -k)/b)² = 1

Here, the center is at (h, k) = (-5, -8), and the semi-minor axis is a=2, while the semi-major axis is b=6.

The equation can be written as ...

  ((x +5)/2)² +((y +8)/6)² = 1

More conventionally, it is written ...

  (x +5)²/4 +(y +8)²/36 = 1

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are two numbers that add together to make -7 and that multiply to make 6
kumpel [21]
-2 and -4 this is the answer
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store sold a case of scented candles for $17.85 that had been marked up 110%. What was the original price?
rusak2 [61]
1.1x=17.85
x=16.227272727272727...

Round to $16.23
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What would be the simple interest on an amount of $4,000 at 4% interest?
iris [78.8K]

Answer:

the answer would be $160

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If 3 tons of flower bed mulch cost $480, what is the price per pound?
Goshia [24]
1 ton = 2,000 pounds 
3 tons = 6,000 pounds
$480/6,000 = 0.08 
per pound is $0.08
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Write the inverse of f(x)=x2+4
    12·1 answer
  • . <br><br> If BC = 6.5, CD = 7.8, and AD = 12.2, find AB to the nearest tenth.
    7·2 answers
  • A principal of $2000 is invested at 6% Interest, compounded annually. How much will the investment be worth after 11 years
    12·1 answer
  • Multiply 3/4 times 16/9
    10·2 answers
  • You buy 2.3 pounds of apples for<br>$1.43 per pound. How much do<br>you spend?​
    5·1 answer
  • Jeff and Kevin went to the fair with $20 each. They paid $6 for two rides, $2 for cotton candy, and bought two drinks at $3 each
    12·1 answer
  • Which expression is best represented by the number line model
    8·1 answer
  • The graph represents a function.
    6·1 answer
  • A farmer has 1,275 seeds. He plants them all in 15 equal rows. A crow comes and eats 5 seeds from each now. How many seeds are l
    13·1 answer
  • Luca baked 18 dozen chocolate chip cookie dozen peanut butter cookie how many cookie did Luca bake
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!