1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mojhsa [17]
3 years ago
15

Which costs the most per ounce, 60 oz. of peanut butter for $5.40, 28 oz. for $2.24, or 16 oz. for $1.76? Explain how you got yo

ur answer.
Mathematics
1 answer:
ira [324]3 years ago
3 0

Answer:

28 oz. for $2.24 cost most per ounce

$12.5 per oz

Step-by-step explanation:

Find the cost per ounce by dividing the total oz by cost of the total oz

60 oz. of peanut butter for $5.40

Cost per the ounce = 60 oz / $5.40

= $11.11 per oz

28 oz. for $2.24

Cost of peanut butter per ounce = 28 oz / $2.24

= $12.5 per oz

16 oz. for $1.76?

Cost of peanut butter per ounce = 16 oz / $1.76

= $9.10 per oz

28 oz. for $2.24 cost most per ounce

You might be interested in
A line passes through (−1, 7)and (2, 10) which answer is the equation of the line?
raketka [301]
The answer for this is D
4 0
3 years ago
4.
LekaFEV [45]

Answer: C, 7.5

Step-by-step explanation: Since he can ring up 2 customers in 8 minutes, that would mean he can ring up 4 in 16 minutes. He could also ring up 6 in 24 minutes. He could do this since every two customers is 8 minutes. 4 minutes would mean he could do 1 customer and 2 minutes would be .5 customer. So, at 24 minutes he could ring 6 customers and a extra 6 minutes to 30 minutes would add 1.5 customers to a total of 7.5 customers in half an hour (30 minutes)

7 0
4 years ago
Need some help with this question-<br> look at image for details :]
postnew [5]
Bottom right corner box is the answer.
5 0
3 years ago
A recipe calls for 2/3 of a cup of milk. Zeinab wants to make 1/4 of the original recipe. How many cups of milk does Zeinab need
hjlf

Answer:

1/6 of a cup of milk. Or at least that's my answer.

Step-by-step explanation:

Okay, we need to find out 25% of 2/3.

25% of 2/3 is 1/6.

6 0
3 years ago
Members of a charity group are having a bake sale. They plan to sell chocolate chip
Bezzdna [24]

Answer:the first one

Step-by-step explanation: trust me I got u

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The figure shows a parallelogram inside a rectangle outline: A parallelogram is shown within a rectangle. The length of the rect
    6·1 answer
  • If 12 roses cost $18.96 what does 5 roses cost
    10·1 answer
  • If you shift the quadratic parent function, f(x) = x2, left 12 units, what is the equation of the new function?
    15·1 answer
  • HELP<br><br> I’ll give brainliest to who ever answers today rn the first one plz and ty
    8·2 answers
  • PLEASE HELP NOW!!!!!! I WILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!!! How many 4-digit numbers divisible by 5, all of the digits of which are eve
    9·1 answer
  • Find the selling price of a $450 painting with a 45% markup
    15·1 answer
  • 2|3x – 5= 10<br> How do I solve
    5·1 answer
  • Where do I put the dots on the lines
    8·2 answers
  • Ranger simplified this expression.
    5·1 answer
  • What is the value of 7 in 46.897
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!